Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро советиЛетна нега на тревникот: Работи кои не се пропуштат

  Летна нега на тревникот: Работи кои не се пропуштат

  petel baner

  Летна нега на тревникот – Доколку сакате да имате тревник налик на тепих, здрав и без „ќелави“ точки, потребно е да го одржувате во текот на летото. Откако ќе се научат основите, лесно е да се одржува и да се ужива во неговста убавина и мекост во исто време. Ова се основни совети кои не треба да се игнорираат.

  Прихрана и косење

  Доколку имате трева за “топла сезона”, потребно е да ја прихраните на почетокот на летото, што ќе ја поттикне тревата да расте, а тревникот ќе биде густ и здрав. Покрај тоа, прихраната во вистинско време ќе обезбеди тревата да биде поотпорна на топлина и суша.

  Меѓутоа, ако нанесете премногу ѓубриво, ризикувате да го изгорите тревникот. Во текот на јуни и јули тревата е веќе под стрес, затоа внимавајте при нанесувањето на ѓубриво, а најдобро е да користите она што е формулирано за летно хранење и точно да ги следите упатствата на пакувањето.

  Ако имате тревник за „поладна сезона“ – не го прихранувајте во лето, туку во пролет или есен. Второ, поставете ја косилката на висок рез. Сега тревата се сече високо за да се поттикне силен раст на коренот и толеранција на топлина. Повисоката трева дава повеќе сенка и го спречува плевелот да ‘рти и да се натпреварува со тревата.

  Погрижете се да ја проверите острината на сечилата на косилката, бидејќи досадните ножеви ќе ја раскинат и распарчат тревата наместо да прават чисти парчиња, што ќе ја направи подложна на губење на влага.

  Инсекти и плевел

  Што се однесува до инсектите, тие сега доаѓаат во полна сила. Имајте на ум дека не сите инсекти ќе му наштетат на вашиот тревник. Но, има и такви кои ќе предизвикаат венење и таканаречени „ќелави“ дамки, а вие мора да дејствувате. Доколку забележите такви појави на тревникот, мора да примените одреден третман, бидејќи штетниците ќе продолжат да се хранат со тревата. Освен тоа, во неа ќе снесат јајца и ќе ја зголемат својата популација, која ќе продолжи да се гоштева. Средствата за таа цел можете да ги користите и превентивно, а задолжително да ги користите исклучиво според упатството на пакувањето.

  Agrobot

  Ако одлучите да плевите со хербициди, користете ги оние што ги таргетираат широколисните плевели, но ја оставаат тревата неповредена. Ако можете да го извлечете плевелот со рака, размислете за тоа пред да посегнете по хербицид.

  Наводнување

  Во средината на летото наводнувајте го тревникот долго време, но не често. Имено, сушата ќе ја црпи влагата од земјата. Меѓутоа, ако постојано има многу влага, ќе доведе до овенување на тревата, намален раст на ластарот и коренот и поголема подложност на штетници и болести.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За да се избегне ова, потребно е темелно да се наводнува тревникот околу еднаш или двапати неделно. Водата треба да достигне длабочина од 10-15 см. Најлесен начин за проверка е со шрафцигер во земјата. Ако наидете на голем отпор – треба повеќе да наводнувате. Ако премногу лесно се лизга во земјата, треба да полевате помалку.

  Најдобро е тревникот да се полева рано наутро, пред да изгрее силното сонце. Тревата ќе има време да ја впие влагата пред да ја исуши сонцето. Внимавајте и на временската прогноза бидејќи не сакате да го полевате тревникот и потоа да врне.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img