Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ВестиТри брода натоварени со пченка испловиле од Украина

  Три брода натоварени со пченка испловиле од Украина

  Три брода натоварени со житарици ја напуштија Украина. Потрагата по бродот што го превезува украденото жито е во тек.

  Три брода „Нави Стар“, „Ројен“ и „Поларнет“, утрово ја напуштија Украина и се упатија кон Турција, Обединетото Кралство и Ирска. Вкупно, тие транспортираат 57.000 тони пченка. Во Истанбул увидот е во тек,  јавува Агрархеуте.

  Првиот брод што ја напушти Одеса е бродот „Разони“ кој превезува 26.000 тони пченка. Овој товарен брод се очекува во Триполи во недела наутро.

  Уште неколку бродови чекаат сигнал за испловување, но засега се задржани од безбедносни причини.

  Лов на брод со жито

  Украина ја обвинува Русија дека користела товарен брод за испорака на украдено жито од окупираните територии во Сирија. Товарниот брод „Лаодикеја“ кој плови под сириско знаме натоварил јачмен и брашно. Според извештаите од Украина, станува збор за украдено жито од области под руска власт.

  Бродот пред седум дена го напушти руското пристаниште Кавказ во Керченскиот теснец и се упати кон медитеранското пристаниште Тартус во Сирија. Од Либан дојдоа информации дека тој застанал во бесцаринската област на Либан и им понудил жито на локалните трговци.

  Либанските власти го зазедоа бродот 72 часа поради протестите на Владата на Украина.

  Спроведена истрага

  Истрагата што била спроведена не нашла докази дека се работи за украдено жито.

  „Му дозволив на бродот да тргне од Либан за Сирија “, рече министерот за транспорт Али Хами.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Внимавајте при купување храна на жешкото време
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Брашно од коприва
  spot_img
  spot_img
  spot_img