Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

More
  домаАгро ВестиОктоберфест - Започнаа подготовките за оваа година

  Октоберфест – Започнаа подготовките за оваа година

  Agrobot

  Првиот фестивал во Минхен по три години. Организаторите на познатиот Октоберфест претставија ново лого. Истакнаа дека не се плашат од откажувања и критики поради трошење на недоволна енергија.

  Логото во форма на стилизирана кригла за пиво е заштитено, како што се истакнува, не во интерес на профит, туку во интерес на зачувување на фестивалот, изјави првиот човек на организацијата и економски советник Клеменс Баумгертнер.

  Од средината на август во онлајн продавницата ќе се појават традиционални баварски кожени панталони, таканаречени lederhosen, јакни, ранци, даски за сервирање и зимски капи, сите со нова етикета.

  Целта, рече Баумгертнер, е „благ развој на брендот“ и јасен сигнал до оние кои го злоупотребуваат, дека „дојде крајот“.

  petel baner

  Најголемиот фестивал на пивото во светот ќе се одржи од 17 септември до 3 октомври, без пандемични мерки.

  Можни откажувања од страна на некои учесници

  Сепак, како мерка на претпазливост, градот Минхен договорно го префрла економскиот ризик од можно откажување на гостилничарите, забавувачите и трговците на пазарот. Ако фестивалот навистина пропадне, трошоците нема да ги покријат градот и даночните обврзници.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Фестивалот нема да ја влоши ниту енергетската криза, додаде Баумгертнер. Имено, Октоберфест учествува во потрошувачката на струја и гас во Минхен со 0,6, односно 0,1 промили.

  – Ниту Октоберфест во Минхен ќе ги гаси светлата, ниту некој ќе мора да замрзне поради Октоберфест – изјави Баумгартнер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img