Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

24.8 C
Skopje
Thursday, September 21, 2023

More
  домаситеЦрно грозје и лук - Комбинација на која никој не би помислил,...

  Црно грозје и лук – Комбинација на која никој не би помислил, а има и уште…

  Petel.mk

  Дали некогаш сте размислувале да мешате црно грозје и лук за да спречите згрутчување на крвта? Или можеби комбинирајте јаболка и зеленило за подобро расположение? Ако не, тоа не е изненадувачки, бидејќи кој би помислил на ова?

  Како што пренесува „The Daily Star“, нутриционистот Роб Хобсон открил комбинации на намирници кои можат значително да го подобрат здравјето, но кои се и здрави сами по себе.

  На пример, рибиното кари, кое комбинира куркума и мрсна риба, може да биде моќна антиинфламаторна храна. Комбинацијата од банана и јогурт може да го подобри здравјето на коските и да помогне со бактериите во цревата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Така, црно грозје и лук помага во спречување на кардиоваскуларни болести, рак и невролошки нарушувања. Некои од понеобичните комбинации се лукот и медот кои помагаат при инфекции на горниот респираторен тракт. Потоа бадеми и бобинки, кои заедно помагаат во спречување на срцеви заболувања.

  „На телото му се потребни синергии за да функционира правилно, а комбинирањето на две намирници понекогаш може да го подобри нивниот ефект врз телото“, велат нутриционистите.

  На пример, црниот бибер и куркумата работат подобро заедно бидејќи куркумата има активна состојка позната како куркумин. Се смета дека има антиинфламаторни својства, но не се апсорбира лесно, а црниот пипер содржи пиперин за подобра апсорпција.

  Заедно, овие две состојки помагаат во ублажување на болките во зглобовите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img