Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПрироден сируп од капини за убав почеток на денот

  Природен сируп од капини за убав почеток на денот

  petel baner

  Свежите капини се одличен извор на витамин Ц (обезбедуваат 35 проценти од дневно препорачаната доза во 100 грама) кој е моќен природен антиоксиданс.

  Еве како да приготвите природен сируп од капини за убав почеток на денот:

  Потребни ви се 2 килограми капини, 6 децилитри вода, 1 килограм шеќер и 3 лимони.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Иситнете ги капините во блендер. Во зовриена вода (6 дл.) ставете го шеќерот и варете додека не добиете шеќерен сируп. Жешкиот шеќерен сируп прелијте го преку капините, додадете го сокот од лимон и оставете ја смесата да стои 2-3 часа. На крајот испасирајте ја смесата.

  Добиениот сируп загрејте го на температура до 75 степени, а потоа веднаш претурете го во врели стерилизирани шишиња и добро затворете.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img