Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаситеГермански народен лек за чистење на крвните садови

  Германски народен лек за чистење на крвните садови

  Нашите баби и мајки знаеја многу народни рецепти, кои се препишуваа од една во друга тетратка. Овој рецепт за напиток кој ги чисти крвните садови и ја подобрува општата состојба на организмот.

  Крвта е одговорна за транспортирање на сите видови материјали низ вашето тело, од кислород, до хормони, фактори на коагулација, шеќер, масти и клетки на вашиот имунолошки систем.

  Навистина нема потреба да инвестирате во скапа диета за чистење или да купувате тони додатоци за детоксикација кои ќе ви помогнат да ја одржите вашата крв чиста и без токсини и отпад.

  Вашиот црн дроб и бубрези веќе вршат одлична работа за прочистување на крвните садови со отстранување и разградување на отпадот. Така, најдоброто решение за природно прочистување на крвта би било да најдете начини да им помогнете на овие основни органи да функционираат најефикасно.

  Споделуваме со вас германски рецепт кој прецизно го чисти холестеролот од крвните садови.

  Ова се неговите главни состојки:

  4 цели лимони;
  парче корен од ѓумбир;
  2 литри вода;
  4-5 чешниња лук;
  2 лажици мед.

  • Речиси нема ништо што лимонот, или сокот од него, не може да го исправи, подобри, излечи… Има дури и научни докази дека лимоните го намалуваат ризикот од рак и срцев удар.
  • Ѓумбирот содржи над 100 биоактивни соединенија, минерали, витамини Б6, Б12, магнезиум, натриум, калциум, железо и други елементи.
  • Водата учествува во структурата на клетките, влијае на регулацијата на температурата, го детоксицира телото, игра улога во варењето, неопходна е компонента на многу биохемиски реакции, ги подмачкува зглобовите, дава еластичност и влажност на кожата. Водата ги штити вашите бубрези, го подига нивото на енергија и го забрзува метаболизмот. Со стареењето, метаболизмот се забавува, па затоа е неопходно да се внесува уште повеќе вода/течности.
  • Некогаш лукот се препишувал дури и како лек – се користел за лекување на настинки и грип, за намалување на ризикот од развој на дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.
  • Од античко време, медот и производите од мед се меѓу најлековитите производи што може да се најдат во природата. Се користи со илјадници години во лекување на разни болести, во козметиката и природната медицина, а првите пишани траги од мед се наоѓаат од времето на египетските фараони.

  Сега кога знаете колку овие намирници се важни за нашето тело, време е за рецептот.

  Измијте го лимонот темелно и прелијте го со топла зовриена вода за да ги отстраните нечистотиите. Потоа, извадете го од водата и исечете го на тенки прстени. Исчистете ги ѓумбирот и лукот, исечкајте ги во блендер или измелете ги на мелница за месо.

  Ставете го лимонот во тенџере со волумен од 3 или повеќе литри. Во посебно тенџере сварете 2 литри вода и оставете да се излади на околу 60 степени. Во водата ставете лук, ѓумбир и мед. Сè убаво измешајте, па додадете го во тенџерето со лимонот.

  Оставете сè да се вари 2 часа. Кога ќе се олади, префрлете сè во тегла од 3 литри. Сега пијалокот е подготвен.

  Како да се користи:

  Пијте околу 100 мл секој ден на празен стомак наутро и исто толку навечер. Третманот трае околу 3 недели. Направете пауза една недела, а потоа уште 4 недели земете го овој напиток.

  Ефектот ќе го почувствувате по 10 дена. Чувајте го овој напиток во фрижидер.

  Чистењето на крвта е добар начин за природно отстранување на токсините од телото и одржување на оптимално здравје. Крвта носи кислород и исхрана до клетките на вашето тело и го отстранува отпадот и другите загадувачи. Прочистувањето на крвта е од суштинско значење за правилно функционирање на телото и спречување на болести.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img