Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро советиРазладна ткаенина - спас за растенијата во топли денови

  Разладна ткаенина – спас за растенијата во топли денови

  petel baner

  Разладна ткаенина – Топлината на летните денови и зрачењето на сонцето може да ги оштетат плодовите на растенијата и да доведат до намален принос. Исто така, топлиот ветер може да ги оштети цвеќињата и младите плодови, бидејќи тоа се чувствителни ткива на растенијата.

  Листовите се стврднуваат во текот на летото и се отпорни на силното сонце. Но, ако температурата е исклучително висока во комбинација со недостаток на влага подолго време, тогаш растението или културата се во ризична состојба. Проблемот настанува со долгорочно загревање и силно извлекување на влагата од листовите. Ова го оневозможува извршувањето на нормалните процеси во целото растение, па затоа плодовите може да се деформираат поради прекумерно загревање. Изгорениците може да се појават во форма на големи дамки или темни дамки. Таквата штета на крајот може да стане места за гнили и плодовите да бидат неупотребливи.

  Земјата се загрева поради силното сонце и ако не е покриена со растенија или материјал за прекривка, тогаш делува и како дополнителен извор на топлина, бидејќи ја рефлектира светлината и топлината. Секако, сето тоа влијае на губењето на влагата од почвата и од растението. Ова им штети на растот и приносот на посевите. Решението во многу случаи би можело да биде поставување на заштитни ткаенини за покривање на растенијата – агротекстили.

  Агротекстил

  Агротекстил е микрофибер платно, создадено со притискање на синтетички влакна. Ова платно е доволно силно, но во исто време и многу лесно.

  Дебелината на агротекстилот се движи од неколку микрони до само неколку милиметри. Зависи од тоа дали платното е наменски изработено – потенко или подебело, што ја менува и тежината. Ширината е исто така стандардна.

  agrounik

  Приближните мерки во зависност од производителот се:

  • Агротекстил чија тежина се движи од 8g до 20g на 1m2 – тенки или летни агротекстили;
  • Постои и во подебела верзија, чија тежина може да биде до 50g на 1m2 – зимски агротекстил;
  • Ширините на агротекстилите на пазарот се разликуваат и може да бидат 2, 4, 6 и 12 метри;
  • Карактеристиките на таквите агрили се дека материјалот е пропустлив, како за воздух и вода, така и за светлина.

  Многу е лесен и може да се стави директно на растенијата. Материјалот е од синтетички микрофибер влакна, лесни, цврсти и трајно отпорни во услови на влага, сонце, студ или помали механички оштетувања.

  Со пуштање на влага, му овозможува на растението природно да се снабдува со вода, поради дожд или роса, без физичко оштетување на растението, бидејќи не се натопува и не задржува вода.

  Светлината која е неопходна за правилен раст и развој на растенијата е речиси целосно ненамалена. Овозможува светлината да дејствува во форма на дифузно осветлување. Делува филтрирано како светлина низ завеса или најлон што не е целосно проѕирен. Дел од спектарот што растението го користи за фотосинтеза е достапен. Но, делот од светлосниот спектар што создава топлина е запрен на површината. Одразот на белата боја на ткаенината е многу корисен за намалување на ефектот на топлинскиот дел од светлосниот спектар, а структурата на микрофибер е совршен изолатор за оваа намена.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Наменет е за покривање на насади од зеленчук или цвеќиња кои можат да бидат оштетени од сонцето, изгореници на листовиа или плодови – зелена салата, зелка, лубеници, дињи, корнишони, јагоди, ротквици…

  Агротекстилите може да се користат и во затворени простории – оранжерии или тераси. Може да се постават на растенија или над нив за да се одвои таванот на пластеникот од долниот дел со растенија, со што ќе се спречи прегревање на објектот во топлиот дел од денот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img