Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

9 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваСтудената храна и пијалаци причина за главоболка

  Студената храна и пијалаци причина за главоболка

  Студената храна и пијалаци се сечии избор во топлите летни денови, но нивната консумација може да предизвика главоболка.

  Претерано разладената храна и пијалаци не се погодни за секого, предупредува Наталија Круглова, нутриционистка и член на Националното здружение на диететичари и нутриционисти на Русија.

  – Сладоледот, ледените коктели, ладните салати и закуски не се опасни за здравата личност. Но, луѓето кои страдаат од болести на дигестивниот тракт треба да го ограничат внесот ладна храна и напитоци, особено лете, советува Круглова.

  Таа смета оти разладените оброци и пијалаци со мраз може да предизвикаат така наречена „ладна главоболка”.

  – Но, ова е прилично индивидуална реакција на употребата на ладна храна – потипично е тоа за луѓето склони кон главоболки. Важно е да се водите според вашите сопствени чувствителности, објасни нутриционистката.

  Се разбира, човекот треба да се воздржува од студена храна и во случај на симптоми на настинка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img