Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Monday, June 24, 2024

More
  домаАгро советиНега на јагоди после бербата

  Нега на јагоди после бербата

  petel baner

  Јагоди – овошки со најдолг животен век. Во зависност од сортата и начинот на одгледување, може да се обезбедат повеќе берби годишно.

  За да се искористи сиот потенцијал, не треба да се занемари грижата за јагоди по бербата, која вклучува и отсекување на ластарите.

  agrounik

  Ластарите почнуваат интензивно да се развиваат по завршувањето на бербата на јагоди, од јуни до септември.

  Токму во тој период потребно е редовно да се кројат, во фаза кога достигнуваат должина од 10-15 см. Бидејќи се развиваат со хранење од матичното растение, го ослабуваат нејзиниот развој и негативно влијаат на приносот и квалитетот на плодовите во наредната година.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Со примена на оваа техничка мерка, приносот може да се зголеми и до 50 проценти во однос на насадите каде што ластарите ќе бидат оставени слободно да се развиваат.

  Отстранувањето на ластарите се врши рачно, со ножици или нож. Корнењето не се препорачува за да не се повреди целото растение.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img