Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиЗголемен е откупот на земјоделски производи

  Зголемен е откупот на земјоделски производи

  petel baner

  Откупот и продажбата на земјоделски производи бележи зголемување за 29,7 отсто во однос на истиот период лани.

  Откупот и продажбата на земјоделски производи во второто тримесечје од 2022 година е 3.369.003.000 денари што во однос на истиот период лани претставува зголемување за 29,7 отсто.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделските производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 19,5. Кај продажбата на земјоделските производи од сопствено производство e забележано зголемување за 39,2 процента.

  Зголемување е забележано кај сите производи, освен кај индустриските и фуражните растенија, овошјето, млечните производи, рибата и другите производи.  

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img