Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро советиКако да насадите ѓумбир

  Како да насадите ѓумбир

  Ѓумбир можете да одгледате во вашиот дом и да имате бесконечни резерви во секое време кога ќе ви затреба.

  Ѓумбир е еден од најпознатите вкусни и здрави зачини, имаат карактеристична арома и вкус кој обезбедува бројни здравствени придобивки. Често се препорачува како лек против гадење и стомачни проблеми.

  Има моќни антиинфламаторни својства кои ја ублажуваат болката во зглобовите и мускулите, а овие карактеристики ја олеснуваат вкочанетоста како резултат на остеоартритис. Освен стомачните проблеми, ѓумбирот може да ја олесни и менструалната болка и да го олесни варењето.

  Значи, дефинитивно треба да го вклучите овој неверојатен зачин во дневното мени. Можете да направите чај од ѓумбир чај, или да го додадете коренот од ѓумбир изрендан во десерти или други оброци.

  Што е уште поинтересно, ѓумбирот можете да го одгледате во вашиот дом и на тој начин да имате бесконечни резерви во секое време кога ќе ви затреба.

  Toa што треба да направите е следново:

  Не купувајте корени ѓумбир од продавниците за храна, бидејќи е можно да се прскаат со хемикалии и да имаат во себе инхибитори. Наместо тоа земете плиток и широк сад и пополнете го со богата почва.

  Потоа, ставете го коренот ѓумбир во вода преку ноќта. Следното утро, ставете го коренот во почвата со пупките кои се насочени нагоре. Осигурајте се дека корените се покриени со 2 сантиметри земја.

  Потоа, добро го натапкајте и ставете го садот на топло и пријатно место, но затскриени од сонцето. За да ја задржите влагата прскајте го и само по неколку недели ќе ги забележите првите резултати.

  Ѓумбирот расте ниско, што значи дека можете да го раснете во удобноста на вашата куќа. Веднаш штом ќе отсечете дел од негоа, остатокот ќе продолжи да расте. Ќе видите колку е лесно да се развива сопствена бесконечна набавка на ѓумбир, која е без опасни индустриски хемикалии.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img