Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ЗабаваЧај од валеријана за смирување и против несоница

  Чај од валеријана за смирување и против несоница

  Валеријана е билка позната уште одамна кај старите народи и се употребува како средство за смирување на нервниот систем.

  Чајот од валеријана се користи за несоница, како и за релаксирање и смирување на напнатоста.

  За подготовка на овој чај, се користи иситнет корен од оваа билка.

  Една полна лажичка мелен корен од валеријана со истурете во 2,5 дл врела вода и оставете да отстои 20 минути. Исцедете и пијте го чајот додека е сè уште топол. Пијте до три чаши чај на ден, со тоа што последната чаша да ја испиете најмалку половина час пред спиење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Неколку здрави придобивки од целерот
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Природни домашни лекови од ореви
  spot_img
  spot_img
  spot_img