Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ЗабаваКомпот од сливи без шеќер

  Компот од сливи без шеќер

  Пригответе домашен компот од сливи без шеќер и конзерванс кој може да го коритите во текот на зимските денови.

  Компот од сливи се приготвува бзо и лесно, а еве што ви е потребно:

  Состојки:
  5 кг сливи
  3 лимони
  1 стапче ванила
  мед (на секоја тегла три лажици)
  2-3 л вода
  тегли и капачиња

  Начин на подготовка:

  Теглите и капачињата добро измијте ги и исушете ги во рерна на 150 степени. Сливите измијте ги, изберете само поцврсти за компотот да биде подобар.

  Зовријте 2-3 литри вода, стапче ванила и лимони исечкани на кругови.

  Во подлабок лонец ставете стар чаршав или крпа, налијте околу 2 л вода и ставете на рингла да се загрева. За тоа време наполнете ги теглите со овошје, налијте сируп и добро затворете. Редете ги теглите во лонецот со вода и гответе околу 20-30 минути.

  Теглите редете ги на ќебе свртени наопаку. Свиткајте ги со ќебето и оставете ги да стојат до наредниот ден.

  Откако ќе отстојат еден ден, теглите се спремни за складирање. Чувајте ги на темно и ладно место.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Природни домашни лекови од ореви
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Вински оцет како лек
  spot_img
  spot_img
  spot_img