Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЧај од ајдучка трева против многу болести

  Чај од ајдучка трева против многу болести

  Petel.mk

  Топол чај од ајдучка трева се препорачува за јакнење на организмот, за подобрување на имунитетот и зголемување на апетитот.

  Ајдучка трева се користи целосно, цветовите, листовите и стеблото може да се користат за правење чај за лекување на благи респираторни инфекции, покачена температура, гребнатинки и оспи на кожата.

  Чајот од ајдучка трева некогаш бил популарен домашен лек за настинки и грип. При подготовка на чај може да се користи свежа или сушена ајдучка трева.

  Овој чај има малку горчлив вкус, а по желба може да се заслади со мед или шеќер.

  Потребни состојки:

  1 лажичка сува билка ајдучка трева (или 3 свежи цветови)
  200 мл вода
  ½ лажица свеж сок од лимон
  1 лажичка шеќер или мед

  Постапка:

  Во сад на оган ставете ја водата да зоврие, па ставете ја ајдучката трева, садот поклопете го и оставете го да отстои 10 минути. Потоа процедете, а по желба засладете го и додадете свеж сок од лимон. Се препорачува да се консумира додека е топол!

  Не се препорачува за чувствителни лица (кои се алергични на оваа билка) и за бремени жени и доилки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во народната медицина ајдучката треба зазема посебно место во лекувањето на неправилни и нередновни менструации кај младите жени, и отстранување на непријатните симптоми во климаксот.

  Една шолја чај од оваа билка дневно, доволна е да ги ублажи или отстрани симптомите од кои страдаат голем број на жени.

  Директно делува на коскената срцевина и во неа поттикнува создавање на црвени крвни зрнца. Затоа кај болестите на коскената срцевина, па и кај гноењето на коските, кога лекарствата не помагаат, треба да се применуваат терапии со чај од оваа билка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img