Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ВестиКамери во кланиците: Шпанија воведува нова мерка

  Камери во кланиците: Шпанија воведува нова мерка

  Камери во кланиците – Овој потег има за цел да обезбеди благосостојба на животните и безбедност на храната за потрошувачите.

  Во шпанските кланици ќе треба да се постават камери во кланиците за да се спречи евентуална злоупотреба на животните пред самото колење, ова е мерка која тамошната влада сака да ја воведе. 

  „ Покрај обезбедувањето на благосостојбата на животните при нивното поминување низ кланицата, тоа ја подобрува и гаранцијата  за безбедност на храната за потрошувачите “, рече министерот за заштита на потрошувачите Алберто Гарзон, пишува france24. 

  Сè е договорено со индустријата 

  „ Ние ќе бидеме првата земја во Европската унија што ќе има задолжителен систем за видео надзор у камери во кланиците “, тврди тој. 

  Владината портпаролка Изабел Родригез вели дека сè е веќе договорено со индустријата. Следниот и последен чекор е одобрение од парламентот. 

  Гиљермо Морено, извршен директор на Equalia, невладина организација која лобираше за реформата, го изрази своето задоволство и ја нарече мерката неопходен и важен прв чекор за подигање на стандардите за благосостојба на животните во овие објекти. Тој додаде дека Англија, Шкотска и Израел веќе имаат воведено таква практика. 

  Ќе ги проверуваат снимките од камерите во кланиците

  Според шпанските правила, видеата ќе треба да се задржат за подоцнежна проверка од властите.

  „ Големите кланици имаат една година да го имплементираат новиот стандард “, соопшти Министерството.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Пекол – петелот на соседот пее по 200 пати на ден
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Што значи зборот „бостан“?
  spot_img
  spot_img
  spot_img