Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиКако правилно да засадите коријандер

  Како правилно да засадите коријандер

  petel baner

  Коријандер е билка која се користи во кулинарството, но има и бројни лековити својства.

  Коријандер се одгледува поради неговите семиња кои се користат како зачин и за производство на есенцијално масло. Свежите листови кај нас ретко се користат.

  Од здравствена страна, коријандерот го чисти телото од тешки метали и токсини, служи како лек за анемија, го намалува холестеролот и шеќерот, влијае на варењето и лекува кожни и очни болести.

  Коријандерот може да се одгледува во саксии како билка, како и да се посее во бавча, во леи.

  Што се однесува до изборот на саксија, садовите од теракота се покажаа како најдобри бидејќи ја задржуваат влагата. Садот мора да биде длабок најмалку 60 cm, треба да има дупки на дното на садот и парчиња керамика или чакал.

  agrounik

  Растението се сее во лабава почва, во март, а последниот датум на сеидба е средината на април. Хумусот и компостот ја прават најдобрата комбинација. По никнувањето треба редовно да се полева со вода.

  Садот може да се стави на балкон, на сончево или полусенчево место. На растението му треба редовна дохрана со минерално течно ѓубриво.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бербата се врши на крајот на јули, на почетокот на август, кога повеќето плодови добиваат темно кафеава боја. Коријандерот зрее нерамномерно, затоа мора да се посвети посебно внимание на бербата.

  Семето од коријандер треба да се суши до 12% влага пред складирањето, што може да се направи и на сонце.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img