Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаситеЕликсир на младоста – сок од пченична трева

  Еликсир на младоста – сок од пченична трева

  petel baner

  Еликсир на младоста – Зелениот сок може да го зајакне вашето ниво на енергија, да го зајакне вашиот имунолошки систем. Тој е одличен извор на хранливи материи и антиоксиданси кои помагаат во чистењето на вашето тело. Наместо да правите сок од премногу слатко овошје, направете од зеленчук богат со хранливи материи.

  Сок од зелен зеленчук е меѓу најздравите намирници што можете да ги најдете. Полн е со протеини, железо, влакна, витамини и хранливи материи.

  Со вас споделуваме 5 придобивки од овој сок како и рецептот за овој еликсир на младоста.

  1. Го намалува воспалението

  Свежиот зелен сок го намалува воспалението во вашето тело. Многу истражувања покажуваат дека воспалението е виновно за бројни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес, малигни заболувања и многу други.

  2. Ја зголемува хидратацијата

  Зелениот сок обезбедува вистинска рамнотежа на вода и минерали за да ја зголеми целокупната хидратација на вашето тело. Може да помогне при сè, од чешање на кожата до намалување на желбата за шеќер. Се чувствувате погладни кога сте дехидрирани, така што подобрувањето на целокупната хидратација може да ви помогне да јадете урамнотежена исхрана.

  3. Го подобрува варењето

  Ензимите во свежиот зелен сок го подобруваат вашето дигестивно здравје, а повеќето здравствени експерти веруваат дека најмалку 80% од вашиот имунолошки систем живее во вашиот дигестивен систем.

  4. Го зајакнува имунолошкиот систем

  Зелениот сок го храни вашето тело со растителни хранливи материи и хлорофил. Хлорофилот го зајакнува вашиот имунолошки систем. Помага да се контролира воспалението, го зголемува производството на црвени крвни зрнца и помага да се подобри способноста на вашите клетки да носат кислород.

  5. Го подобрува здравјето на кожата

  Дополнителните придобивки за хидратација на зелениот сок го прават особено добар за вашата кожа, одржувајќи ја чиста и давајќи ви дополнителен здрав сјај.

  Состојките на зелениот сок имаат одлични лековити и детоксикациски својства. Тоа е одличен начин да го започнете денот. Слободно додадете кој било друг свеж зеленчук што го имате во куќата. Добро правило е најмалку три зеленчуци со секое парче овошје за да се намали шеќерот и да се балансира шеќерот во крвта.

  Со причина се нарекува и еликсир на младоста и животот затоа што помага во изградбата и обновувањето на црвените крвни зрнца. Го алкализира телото, помага во борбата против инфекциите, има силно антиинфламаторно дејство, антиоксидантно дејство, го отстранува лошиот здив, го подобрува варењето, отстранува тешки метали од телото, има антисептично дејство.

  Agrobot

  Сок од пченична трева – еликсир на младоста

  За да го направите овој сок, ќе ви треба околу килограм пченица.

  • Посејте ја пченицата во плитки саксии и ставете ја во близина на прозорец за да добие доволно светлина.
  • Не заборавајте – полевајте редовно.
  • Кога пченичната трева ќе достигне висина од десет сантиметри, исечете ја со ножици и исцедете ја во соковник.
  • Измешајте сок од зелено жито со сок од лимон и истурете во кеса или сад за коцки мраз.
  • Задолжително чувајте го во замрзнувач.

  Овој сок се препорачува да го пиете секое утро, 45 минути пред појадокот. Растворете една коцка во чаша топла вода и испијте.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сокот првпат го направила англиската докторка Ен Вигмор, која пред повеќе од половина век се излечила од рак на дебелото црево, токму благодарение на овој зелен сок.

  Таа живееше повеќе од 90 години. На крајот на 82-годишна возраст, Др. Ен Вигмор немаше ниту едно седо влакно на косата. Се верува дека свежиот сок е една од причините за нејзината виталност, заедно со сите тие генетски предиспозиции и здравиот живот што го водела.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img