Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро советиСадење зеленчук, цвеќе и работа во градината во Септември

  Садење зеленчук, цвеќе и работа во градината во Септември

  Како што минуваат деновите од септември еден по друг, многумина ги обзема тага што летото минува. Но, ова не важи за градинарите. Тие немаат време да тагуваат – имаат полни раце работа во градината во септември.

  Во текот на септември, растенијата во градината се ослободуваат од летното интензивно сонце и покажуваат видливи знаци на трошење. Тоа ни дава до знаење дека им треба малку повеќе труд за да вродат со плод и би сакале да им помогнеме да преминат на пониски температури. Градината, исто така, може да биде на мака по сезона сезона на растење.

  Без оглед на ситуацијата, подолу избравме неколку работни зафати кои ќе помогнат да ја доведете во ред градината во септември. Колку и да звучи лудо со есента на вратата, септември е време да мислите за пролетта и да засадите пролетни луковици за спектакуларен приказ следната година. Лесен и паметен избор се нарцисот и зумбулот.

  Нега за цвеќињата

  Веднаш додадете малку повеќе внимание на растенијата во сенка, како рододендрон и камелија, доколку ги имате во дворот. Ако нема доволно врнежи, мора да се погрижите корените да се добро наводнети, така што пупките успешно ќе се развијат следната година. Почекајте да се оплодат до нивниот активен период на раст. Прекривката сега ќе произведе нов израсток, кој не ви е потребен во доцната сезона, кога младите ластари можат да бидат оштетени од претстојните ниски температури.

  Продолжете да ги отстранувате исушените цветни глави од едногодишните и повеќегодишните растенија за да цветаат до првиот мраз. Посебно внимавајте на грмушките од роза и далија, за да не престане цветањето. Размислете однапред. Оставете некои цвеќиња да произведуваат семиња, така што гладните птици имаат што да колваат во текот на есента и зимата.

  Продолжете со сеење и садење зеленчук и цвеќиња

  Септември е време за засадување на разни убавини кои растат во студената сезона, како хризантемите. Погледнете што има ново во расадниците, а тоа може да биде водич и инспирација за тоа што би можеле да засадите во градината во септември.

  Сонцето не би требало да е јако во септември, но почвата е сè уште топла, што значи дека има уште време за сеидба и садење градинарски култури. Бонус е што вкусот на многу култури (да речеме цвекло и морков) станува поинтензивен поради претстојните студени зимски температури кои концентрираат шеќери.

  Доколку користите ѓубриво, можете да го расфрлате и изорате во текот на овој месец, а со правилно нанесување на ѓубриво можете да спречите голема загуба на азот.

  Марулата може да се сее на отворено, а на берба пристигнува во ноември. Може да се сее и спанаќ и блитва. Важно е да се напомене дека можете да засадите овошје во градината. Годинава поради суша и високи температури датумот за засадување на садници јагоди е поместен за првата половина на септември. Во текот на септември може да се посее повеќе рукола и ротквица. Црвениот кромид може да се засади на крајот на септември. Доколку сакате млад лук, можете да ги засадите во септември за консумација во ноември.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img