Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаситеМед и лук - чудна но моќна комбинација

  Мед и лук – чудна но моќна комбинација

  Мед и лук се многу здрави намирници, но нивната комбинација е уште поздрава и помага за подобро здравје.

  Мед и лук би требало да станат дел од вашето секојдневие, затоа што имаат голема моќ да го зајакнат вашиот имунитет.

  За овој подготовка на овој рецепт потребно е да исечете 2 до 3 чешниња лук и да ги ставите во тегла со мед. Оставете ја смесата да стои сѐ додека состојките не се соединат. Доволно е да консумирате една лажичка од овој лек секој ден, 7 дена по ред, па вашиот организам ќе доживее неверојатна промена.

  Еве кои придобивки ви ги нуди оваа комбинација:

  Го зајакнува имунитетот

  Комбинацијата на мед и лук го зајакнува вашиот имунитет и ви помага да се борите против одредени болести, како и да ги спречите заразувањата.

  Го штити срцето

  Оваа комбинација ги чисти крвните садови од масти и со тоа спречува срцев удар.

  Го лекува воспалението на грлото

  Медот и лукот имаат благотворно дејство на воспаленијата, па затоа се и добри при уништувањето на инфекциите во грлото.

  Помага при дијареја

  Со помош на оваа комбинација можете да го зајакнете дигестивниот систем и да ги отстраните инфекциите. На овој начин ќе ги решите и проблемите со дијарејата.

  Помага при сува кашлица

  Медот и лукот се одлични за сува кашлица. Оваа комбинација го разводнува секретот и го отстранува воспалението. Исто важи и за синусите.

  Помага при габични инфекции

  Габите може да нападнат различен дел од вашето тело, но оваа мешавина е вистинска антибактериска бомба, која се покажала ефикасна и во овој случај. Најдобро е ова да го користите превентивно, со цел да ги спречите можностите од каква било инфекција.

  Врши детоксикација

  Комбинацијата од мед и лук е природна детоксикација за вашиот организам. Користејќи го овој лек, вие му давате на организмот втора шанса. Затоа што медот и лукот го ослободуваат телото од сите отрови коишто претходно сте ги внеле. Исто така, овој природен лек е добар и за стабилизација на холестеролот во крвта. А помага и во борбата со вишокот килограми.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Пиењето чај може да ја намали смртноста
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Трнинка – лековит дар од природата
  spot_img
  spot_img
  spot_img