Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

-3.2 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЛудо но корисно: очила за виртуелна реалност на кравите за повеќе млеко?!

  Лудо но корисно: очила за виртуелна реалност на кравите за повеќе млеко?!

  Agrobot

  Фармерот Изет Кочак стана познат на социјалните мрежи затоа што решил да стави очила за виртуелна реалност на кравите во својата штала. Верувале или не, човекот има одлични причини за тоа и оваа практика му дала добри резултати. Еве зошто се одлучил на ваква луда идеја!

  petel baner

  Според Andro4all, портал специјализиран за технологија, овој фармер живее во Аксарај, мал град во Турција. Му требало долго време да ги пренесе своите крави на пасиште. Тој решил да ја искористи оваа модерна технологија за да го намали стресот така што ќе ги натера да веруваат дека веќе заминале.

  Според изданието, кравите кои ги користат овие очила за виртуелна реалност визуелизираат сончева ливада додека јадат. На овој начин стоката се опушта, мислејќи дека се шета по полето, а всушност се наоѓаат во шталата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Верувале или не, овој необичен метод му дал многу добри резултати на еден турски фармер. Тој забележал зголемување на дневното производство на млеко. Пред имплементацијата на очилата за виртуелна реалност, неговите крави произведувале 5 литри дневно. Но, сега таа бројка е зголемена меѓу 22 и 27 литри дневно . Овој сточар посочува дека гледаат во зеленото пасиште и тоа им го намалува стресот, им дава подобро расположение и им дава емотивен поттик.

  Ова не е прв пат да се користи оваа техника.

  Изет Кочак не е првиот човек кој употребил очила за виртуелна реалност на своите крави. Во 2019 година, Министерството за земјоделство на Москва (Русија) дизајнираше специјални VR очила кои работеа на сличен начин, намалувајќи го стресот на добитокот и зголемувајќи ја нивната емоционална состојба за да произведе повеќе млеко.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img