Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаситеЧичока – природен лек и афродизијак

  Чичока – природен лек и афродизијак

  petel baner

  Чичока е навидум необичен плод кој потсетува на ѓумбир, а има вкус на недозреан лешник.

  Главна состојка на чичоката е инулинот, кој претставува пробиотик кој го стимулира развојот на бифидобактерии и ацидофили, бактерии кои благотворно влијаат на нашето здравје.

  Чичоката помага во елиминирање на микроогранизмите во нашата цревна флора, спречувајќи ги цревните инфекции. Помага и за превенција на рак кај дебелото црево.

  Освен тоа, инулинот го нормализира нивото на триглицериди и холестерол во крвта. Па така го спречува настанувањето на кардиоваскуларни заболувања и постепено ги намалува масните наслаги кои ги мачат многу луѓе кои имаат вишок килограми.

  Освен што е многу здрава, чичока има ниска енергетска вредност и изобилува со витамини и минерали.

  agrounik

  Одличен извор е на фосфор и калиум. Калиумот е важен за контрола на крвниот притисок, правилна работа на мускулите и срцето, регулација на вода во организмот и пренос на нервни импулси додека пак фосфорот обезбедува цврстина на забите и коските.

  Чичоката содржи и калциум, магнезиум, железо, витамини од групата Б, Ц Д и провитамоин А. Таа е и одличен извор на аминокиселини, кои организмот не може да ги произведе сам.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Најчесто се приготвува како компирот, готвена или печена, а може да се користи и сирова.

  Се смета дека претставува одличен природен афродизијак. Чичоката го јакне либидото, ја зголемува плодноста, го намалува ризикот од стерилитет
  и ја поттикнува потенцијата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img