Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

More
  домаАгро ВестиДали протестите во Прага требаше да ги алармираат другите европски земјоделци?

  Дали протестите во Прага требаше да ги алармираат другите европски земјоделци?

  Продолжуваат протестите во Прага против политиките на ЕУ. И земјоделците од други земји беа поканети да се приклучат на акцијата, барем виртуелно. Каде се тие?

  Чешките фармери протестираат пред Конгресниот центар во Прага. Таму се одржува состанокот на министрите за земјоделство на ЕУ, неформалниот совет за земјоделство. Причина за протестот е аграрната политика на ЕУ, вклучително и зелениот план, кој уште се нарекува „зелен фанатизам“. 

  Демонстрантите им поделија јаболка и компири на минувачите. Се очекува и прекин на сообраќајот на улиците во Прага и демонстрации во близина на државните институции. 

  Настанот беше организиран од Чешката земјоделска комора и Чешката земјоделска асоцијација на ниво на земјите од Вишеградската група (V4 – Чешка, Полска, Словачка, Унгарија). Но тие поканија слични организации во други земји-членки на ЕУ, вклучително и Хрватската земјоделска комора (ХПК).

  Неправедно обвинети

  Со протестите сакаа да укажат на исклучително лошата состојба во земјоделството. Исто така и кризата која владее на светскиот пазар на храна. Сметаат дека неправедно е потрошувачите да ги обвинуваат производителите, а не политиките кои моментално се спроведуваат во ЕУ и несигурните синџири на снабдување во кои земјоделците се најтешко погодени и последни во синџирот што остваруваат профит.

  Во ХПК велат дека ги информирале своите членови за намерите на групата В4. Понатаму нивно е како сакаат да ги испратат пораките. Тие коментираат дека не се сигурни за својата иднина преку ЗПП, Зелениот план, но и политиките на национално ниво. Сè потешко им е да ги остварат приходите и нивната клучна цел – производство на конкурентна храна за потрошувачите. Сметаат дека поради зголемувањето на цените на храната и производствените инпути, од друга страна, падот на цената на земјоделските производи, потребно е нешто да се направи на ниво на ЕУ. Затоа, тие го потпишаа Меморандумот на Вишеградската група , кој ќе биде претставен пред министрите за земјоделство на ЕУ.  

  „ Во своето писмо, како и за време на потпишувањето на Меморандумот, ХПК побара од претставниците на групата V4, кои ќе бидат физички присутни на состанокот на земјоделските организации, да ги споделат хрватските ставови и мислења за актуелната ситуација што доведе до потпишувањето на Прашкиот меморандум“ , велат во оваа организација. 

  Каде се протестите и хаштаговите? 

  Иако беше за очекување дека во Хрватска ќе се организираат барем симболични протести, тоа не се случи. 

  Од ХПК велат дека од земјите кои нема да бидат физички присутни на состанокот на В4 е побарано да ги подготват своите членови за мирни протести кои не мора да бидат масовни. На колегите им порачаа дека е важно проблемите да се соопштуваат преку медиумите на соодветен начин, но и на социјалните мрежи. Клучните пораки треба да бидат „За пристоен живот и позелено, но и економски одржливо земјоделство“. 

  Наведени се и можни хаштагови на социјалните мрежи, како што е #farmersforfuture; #фармеризапристојанживот; #зеленоно несуицидно; #nofarmersnofood; #земјоделски совет.

  Најдовме само една објава на Фејсбук  под хаштагот #farmerizapristojanživot.

  Важно е да се напомене дека на групата демонстранти  не и се придружија малите земјоделци кои се задоволни од новите правила на ЗПП, за кои велат дека се во корист на ППГ, пишува Еурактив.  

  Лоша прераспределба на поддршката

  Тие нагласуваат дека од почетокот на годинава претставници на големите фарми протестираат против одлуката мнозинството поддршка да се префрли на помали. Тие ја критикуваат таканаречената прераспределба, која е дел од чешкиот стратешки план на ЗЗП. 

  „ Ако ја прифатиме новата политика за дистрибуција на поддршка како што ја планира актуелната влада и по секоја цена се обидеме да ги спроведеме амбициозните цели на Зелениот план за толку кратко време до 2030 година, европската храна ќе стане луксуз што дефинитивно нема да биде за секого. “, рече Martin Pýcha, претседател на чешкиот земјоделски синдикат. 

  Според Еурактив, настанот бил поддржан од земјоделски организации од Словачка, Полска, Унгарија, Бугарија, Хрватска, Естонија, Литванија и Романија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

   

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Хризантема – есенска цветна убавица
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Магнолија – лековита убавина
  spot_img
  spot_img
  spot_img