Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

More
  домаАгро ВестиТаен примерок откри дека од Украина се увезува стара, неупотреблива пченица?

  Таен примерок откри дека од Украина се увезува стара, неупотреблива пченица?

  Бугарските фармери се во неволја поради големиот увоз на украинска неупотреблива пченица и сончоглед кои никој не ги контролира. Магацините станаа напуштени фарми за овци.

  Во Бугарија проблемот со увозот на украинско жито го достигна својот врв. Земјоделците со месеци предупредуваат дека состојбата од ден на ден се влошува. Сепак, стотици камиони со оваа стока сè уште пристигнуваат, пренесува Agri.bg.

  Покрај економското влијание, производителите посочуваат и на лошиот квалитет кој не се контролира. Загриженоста на земјоделците е оправдана бидејќи можно е бугарското да се меша со украинското жито.

  Бугарија нема акредитирана лабораторија

  Проблемот со увозното жито откри и неуспеси во контролата и целиот синџир за безбедност на храната.

  „Земаа мостри, но се покажа дека бугарската агенција за безбедност на храна BFSA нема акредитирана лабораторија за нивно пријавување, односно следење што влегува во државата! До каде сме стигнале?! , горко коментираше претседателот на Националната асоцијација на производители на жито НАГ  Костадин Костадинов.

  Тој тврди дека  истата меѓународна компанија врши контрола во Украина и Бугарија, што е неприфатливо. Резултатите од тестираните мостри доцнат два и пол месеци. За тоа време камионите го растовараат товарот на поранешните овчарски фарми, кои во овој случај служеле како магацини.

  Земјоделците стравуваат од мешање на украинското жито со домашното жито. Костадинов рече дека додека земјоделците биле запрени во градот Добрич, каде што се одржуваат протестите, 200 украински камиони стоеле на истиот пат и чекале да се истоварат пред фабриката.

  Успеале тајно да земат примерок

  Генијалните производители успеале незабележано да земат примерок од увезената украинска пченица и да ја достават на испитување во независна лабораторија. Резултатите беа поразителни. Велат дека тоа е практично неупотреблива пченица. Квалитетот отстапува од стандардот и може да се користи само за добиточна храна.

  „Судејќи според она што го покажува примерокот, во Бугарија не се увезува жито од реколтата 2022 година. Сè што доаѓа е старо жито “, рече Костадинов.

  Се увезува и стар сончоглед

  Очигледно, на пазарот има и големи количини од стариот род сончоглед. За да се избегне овој проблем, мултинационалните компании ја наметнаа киселоста како индикатор  бидејќи не сакаат таков производ во другите земји. Сепак, магацините на трговците и преработувачите се полни со стари сончоглед, додека никој не се осврнува на новиот род на бугарските производители.

  Костадинов објаснува дека најпогодени се малите земјоделци кои немаат магацини, а трговците задоволно тријат раце и ова маслодајно семе го купуваат по ниски цени.

  „Ќе се извезува бугарски сончоглед, квалитетен, а стариот од Украина, кој не е тестиран за остатоци од пестициди, овде ќе се преработува, нашите деца ќе го јадат и тоа е голем проблем.

  Земјоделците велат дека е неопходна контрола за да се следи што се увезува во земјата и да се спречи мешањето на домашната и увозната стока. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Зошто е важно да се олади свежо млеко?
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Што да (не) се сее после пченка?
  spot_img
  spot_img
  spot_img