Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро советиБајат леб е подобар од свеж, замрзнатиот и тостиран може да биде...

  Бајат леб е подобар од свеж, замрзнатиот и тостиран може да биде канцероген

  Бајат леб – Без разлика дали преферирате тост или свежо печен леб, неговата структура е различна во сите опции, како и влијанието што може да го има врз здравјето.

  Гликемискиот одговор на лебот (стапката со која скробот се разложува на шеќери) варира кога е замрзнат, одмрзнат и тостиран во споредба со свеж леб.

  Ова го откри студијата на Универзитетот Оксфорд Брукс од 2008 година, објавена во  European Journal of Clinical Nutrition. Го припишува фактот дека составот на молекулите на скроб се менува. Тоа ги прави поотпорни на варење, вели д-р Сангита Тондре.

  Структурата на скробот се разградува со процесот на замрзнување. Така го отежнува разградувањето на ензимите за варење во устата и цревата, вели д-р Тондре.

  Таа додава дека и кога ќе се одмрзне лебот, тој скроб не може да се врати во првобитната состојба, всушност станува уште помалку сварлив.

  За повеќето луѓе, ова е добра работа бидејќи поголемиот дел од отпорен скроб значи дека еднаш замрзнатиот леб се вари во телото побавно. Предизвикува поблаг скок на шеќерот во крвта. За разлика од реакцијата на телото со јадење свеж леб, со што потенцијално се намалува ризикот од дијабетес тип 2.

  Отпорниот скроб предизвикува вашето тело да апсорбира помалку калории и затоа повеќе се достапни за вашиот микробиом (вашите цревни бактерии), давајќи им на добрите бактерии со што да се хранат и да се размножуваат.

  Свеж леб

  Здравствените придобивки од свежиот леб лежат во неговата поголема содржина на влага. Диететичарката д-р Сара Шенкер вели дека „белото брашно е збогатено со железо и калциум, како и со витамини Б, ниацин и тиамин. Тие се растворливи во вода“. Поголемата содржина на влага ја подобрува нивната апсорпција.

  И додека замрзнувањето и печењето леб ќе го забават варењето, свежиот бел леб е сè уште корисен извор на енергија пред тренинг, вели Шенкер. Поради неговиот повисок гликемиски индекс, побрзо се претвора во шеќер во крвта, обезбедувајќи енергија за вежбање.

  Со ниско ниво на отпорен скроб, свежиот леб е исто така полесен за варење за луѓето кои можат да страдаат од надуеност.

  Бајат леб

  Бајат леб можеби не е многу вкусен, но може да биде здрава опција. За една студија од 2017 година, истражувачите од австралискиот Кралски институт за технологија во Мелбурн печеле бел леб и го оставиле да отстои на различни температури до една недела.

  Тие потоа тестирале мелени примероци и откриле дека застарените трошки имаат повисоки нивоа на отпорен скроб од свежиот леб.

  Кога цревните бактерии се хранат со овој скроб, го претвораат во масни киселини, кои штитат од рак на дебелото црево. Овие масни киселини ги стимулираат и хормоните кои му кажуваат на мозокот дека сме сити.

  Д-р Тондре вели дека е подобро лебот да седи во сад за леб отколку во фрижидер. Колку е посув, толку побавно се метаболизира во цревата.

  Препечен леб

  Како и замрзнувањето, печењето леб ги менува молекулите на скробот што ги прави поотпорни на варење. Има и помала веројатност да предизвикаат скокови на шеќерот во крвта.

  Студијата на Универзитетот Оксфорд Брукс од 2008 година покажа дека препечениот леб води до 25 отсто понизок одговор на шеќерот во крвта отколку свежиот леб. Но тостирањето на замрзнатиот леб ги става молекулите низ дополнителен процес на изобличување. Го намалува го тој одговор за речиси 40 отсто.

  Лебот со лесно тостирање уништува некои од витамините Б. Повеќе тостиран леб содржи акриламид. Тоа е соединение кое се формира во скробната храна за време на методите на обработка на висока температура. Такви се печење и пржење. Високите количини на акриламид може да го зголемат ризикот од рак.

  Човечкото истражување сепак останува неубедливо. Но во 2017 година Агенцијата за стандарди за храна препорача лебот да се тостира до златно, наместо темно кафеава боја. Така ќе се намали изложеноста на акриламид, бидејќи повеќе акриламид се наоѓа во попржените делови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img