Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

More
  домаситеПесто од див лук за прочистување на организмот

  Песто од див лук за прочистување на организмот

  Див лук е самоникната билка, која по лековитоста се споредува со лукот, со кој дели сличен интензивен мирис и вкус.

  Див лук – го нарекуваат чистач на крвта, а добра е и при тегобите со лишаи, реума, гихт.

  Оваа билка можете да ја додадете свежа во салатите, варивата, а еве како можете да подготвите и песто од неа:

  Состојки:

  – 2 китки див лук

  – 100 мл маслиново масло

  – 2 полни лажици печени солени кикирики

  – свежо мелен црн пипер

  – 50 до 75 гр рендан пармезан

  – сол

  Подготовка:

  Измијте го и исецкајте дивиот лук. Дивиот лук, маслото, пармезанот и ккикириките ставете ги во блендер и миксајте додека смесата да стане хомогена. Додадете црн пипер и сол по желба.

  Освен што ова песто е вкусно, тоа е и многу лековито, можете да го консумирате со тестенини или брускети.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Интересни факти за грашокот
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Есенско садење на лук и кромид
  spot_img
  spot_img
  spot_img