Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

More
  домаАгро ВестиДали знаете: Етрел се додава во доматот и лубеницата за да зреат...

  Дали знаете: Етрел се додава во доматот и лубеницата за да зреат преку ноќ!

  За да созреат овошјето и зеленчукот преку ноќ, бескрупулозните производители користат нелегален етрел. Овој препарат може да има штетно влијание врз здравјето. Дали доматот бил третиран со таа супстанца не може да се открие со голо око. Но кога ќе се касне, може да се разбере дека набрзина добил црвена боја. Така е и со лубениците кои имаат боја на зрело овошје, но немаат вкус.

  Не е тајна, редовните и бројни анализи покажале дека некои градинари и фармери користат етрел – забранета и многу опасна супстанција. Се со цел да го забрзаат растот на овошјето, пред се на доматите и зеленчукот.

  Докторот по земјоделство Лука Радоја вели дека етрелот е растителен хормон кој има негативни последици за растението што се лекува.

  „Единствената цел на етрелот е да го забрза созревањето. Влегува во метаболизмот на растението и ја раскинува врската помеѓу стеблото и плодот. На тој начин плодот добива боја, односно како што погрешно се вели побрзо созрева“, вели Радоја.

  Луѓето тоа го прават за порано да излезат на пазарот и да заработат, рече Радоја.

  Со Етрел најчесто се третираат доматите и липите, но и црешите

  Со голо око не можете да забележите дека овој препарат е користен, но ќе знаете по тоа дека овошјето има боја на зрело овошје, но нема вкус, рече Радоја.

  „На пазарот со очи не се гледаат домат и лубеница, но таа што е третирана со етрел има повеќе вода и е малку кисела“, објасни д-р Радоја.

  Тој вели, лубеницата може да се препознае со тапкање, а таа што е третирана со етрел има сунѓересто ткиво и е без вкус.

  Малкумина користат етрел, тоа не е толку страшно како што се вели, но доволно е да ги алармира или загрижи луѓето кои наидуваат на производ третиран со етрел“, вели д-р Радоја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img