Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

More
  домаАгро ВестиРуски амонијак во замена за воени заробеници

  Руски амонијак во замена за воени заробеници

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски има само еден услов за испорака на Руски амонијак преку украинска територија. Неговата идеја веднаш беше отфрлена од Кремљ.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе ја поддржи идејата за рестартирање на извозот на руски амонијак преку Украина само доколку Москва ги предаде воените заробеници. Оваа идеја беше брзо отфрлена од Кремљ.

  Понуда до ОН

  Имено, Обединетите нации предложија на руско-украинската граница со гасовод да се донесе амонијакот во сопственост на рускиот производител Уралхем, за да се ублажи глобалниот недостиг. Таму би бил преземен од American Trammo и пренасочен во трети земји. 

  „ Јас сум против испораката на амонијак од Руската Федерација преку нашата територија. Јас би го направил тоа само во замена за нашите затвореници. Тоа е она што им го понудив на ОН “, рече тој во интервју за Ројтерс . 

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја отфрли идејата. „ Дали луѓето и амонијакот се иста работа? “, рече тој за руската новинска агенција ТАСС.  

  ОН допрва треба да го коментираат овој предлог. 

  Бесплатно ѓубриво за трети земји? 

  Рускиот претседател Владимир Путин исто така има свои барања. Наводно повеќе од 300.000 тони ѓубриво се наоѓа во европските пристаништа. Како дел од својот говор на самитот на Шангајската организација за соработка во Узбекистан, тој изјави дека Русија е подготвена да ја испрати целата сума до земјите во развој. Но, само под услов Европа дополнително да ги олесни санкциите за рускиот извоз.

  Тој ја повика ЕУ дека се однесува „себично“, укинувајќи ги санкциите само кога станува збор за нејзините членки. „ Само тие можат да ги купат нашите ѓубрива. А што е со земјите во развој и најсиромашните? “, праша тој. Додаде дека тие се подготвени бесплатно да го испратат она што го чека во европските пристаништа во земјите во развој кога ќе се укинат санкциите. 

  Кремљ објави и дека Путин на оваа тема разговарал со шефот на ОН, Антонио Гутереш. Фокусот беше ставен на спроведувањето на договорот од Истанбул за украинскиот извоз на жито од пристаништата на Црното Море, како и извозот на руска храна и ѓубрива. 

  Двајцата лидери ја истакнаа важноста од приоритет на потребите за храна на земјите во Африка, Блискиот Исток и Латинска Америка. Според официјалното соопштение на Кремљ, Гутереш рече дека Секретаријатот и другите агенции на ОН вложуваат големи напори да ги отстранат сите пречки во снабдувањето на светските пазари со руски земјоделски производи и ѓубрива. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img