Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2023

More
  домаАгро ВестиАлармантно во Аргентина - Со месеци без капка дожд, прекината сеидбата на...

  Алармантно во Аргентина – Со месеци без капка дожд, прекината сеидбата на пченка

  Најголемите земјоделски региони во Аргентина се соочуваат со најголемата суша во последните 30 години, според експертите за земјоделство и временски услови. Стравот од петгодишна „голема суша“ ја одложи сеидбата на пченка во третиот по големина извозник на жито во светот.

  Огромните рамнини на Пампас на јужноамериканскиот континент ја започнуваат сезоната на сеидба на пченка со целосно сува почва. Повеќе од четири месеци не падна ниту една капка дожд во овој огромен производител на жито. Прогнозите предвидуваат уште посуво време со многу малку врнежи.

  Аргентина е најголемиот светски извозник на преработено масло и оброци од соја и многу важен производител на пченка, пченица и јачмен.

  „Ова е една од најкомплицираните ситуации со кои сме се сретнале во последните неколку децении. Мораме да кажеме дека ова е најлошото сценарио за сеење пченка во последните 27 години“, изјави за Ројтерс Кристијан Русо, главен агроном на берзата за жито во Росарио.

  Русо додаде дека размената најверојатно ќе ја намали проценката за сеење пченка за 2022/23 година. Во својот месечен извештај што ќе излезе следната недела. Во моментов, површината се проценува на 8,2 милиони хектари.

  Андрес Патернити, аналитичар на култури на Берзата за жито во Буенос Аирес, рече дека има „огромно“ доцнење во сеидбата во главните земјоделски области, како и во провинцијата Кордоба.

  „Сегашното сценарио е обесхрабрувачко“

  Хајнзенкнехт додаде дека на земјоделците им треба чудо.

  „Единственото нешто што може да не извлече од ова е нешто што смета, нешто што никој не го гледа. Тоа е единственото нешто што може да го промени пејзажот, што е алармантно“, рече тој.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img