Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаситеНамирници кои содржат повеќе витамин Ц од портокалот

  Намирници кои содржат повеќе витамин Ц од портокалот

  petel baner

  Кога мислите на витамин Ц, неизбежно помислувате на портокали. Но, ова овошје има помалку од овој витамин во споредба со некои други овошја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Портокалите имаат околу 70 милиграми од витаминот Ц по плод – препорачаната дневна вредност за возрасна жена е 75 милиграми. Но има неколку други освежителни намирници кои ни носат уште повеќе. Тоа е добра вест за вашето севкупно здравје.

  Има многу придобивки од витаминот Ц – меѓу другото, тој помага во заштитата на клетките од оштетување предизвикано од работи како што се чадот од цигарите, загадувањето и УВ зраците од сонцето. Исто така го поддржува заздравувањето на раните и помага во апсорпцијата на железото од растителната храна.

  Кои намирници содржат повеќе витамин Ц од портокалот

  • Јагоди
  • Ананас
  • Корабица
  • Манго
  • прокељ
  • Киви
  • Гуава
  • Пиперки
  • Праски
  • Папаја
  • Брокула
  • Сок од домати
  • Кељ

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img