Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ВестиПониска понуда и побарувачка за говедско месо во ЕУ

  Пониска понуда и побарувачка за говедско месо во ЕУ

  petel baner

  Понудата и побарувачката за говедско месо во Европската Унија главно стагнира, а цените во некои земји се намалуваат. Најскапото говедско месо во Шведска – 5,28 евра/кг.

  agrounik

  Во Унгарија за извоз има помалку товени јунци стери и најчесто се нуди расата Симентал, пишува порталот агросервис. Повеќето фармери во Унгарија купуваат концентрирана сточна храна, а некои и кабаста, па внимателно размислуваат дали да продолжат со тов на телињата. Тврдат дека овој бизнис значително поскапе и дека со продажна цена од 2,8-3,00 евра/кг жива мера не можат да остварат добар профит. Државната премија од 40 евра за јунска испорака не е доволна причина за тов.

  Романија сè уште е земја со најголема понуда на товни телиња во регионот

  Таму доаѓаат клиенти од Израел, Хрватска, Италија, Грција и симболично од Србија. Товните телиња од 160 кг (машки) се продаваат по цена од 3,4 евра/кг, а женките за 2,8 евра/кг. Во ЕУ е намалена побарувачката за телиња и јуници за размножување од раси за гоење, но и понатаму е по цена на јуниците за размножување Лимузен и Ангус (1.800-2.000 евра).

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Берзата во Модена речиси еден месец е во мирување

  Говедското месо Симентал повторно забележа најниска цена во оваа земја – 2,75-2,85 евра/кг за жива тежина од 600-650 килограми. Од расата Шарола товени јуниња од 600 кг 3,36 евра.

  Цената на четвртина говедско месо во ЕУ е речиси 5,00 евра/кг. Најскапо говедско е во сточарската земја Данска – 5,34 евра/кг и Шведска – 5,28 евра/кг, пренесува порталот агросервис. Меѓу информациите од оваа берза е особено интересен и по малку необјаснив податокот дека цената на говедското месо во Грција е само 3,93 евра/кг. Познато е дека ова е туристички развиен регион, во кој главно се користи говедско месо. Пад на цените забележаа производителите во Шпанија и Холандија. Друга вест е што говедското месо во Полска чини 5,00 евра/кг и не е со врвен квалитет. Според цените во оваа земја се формираат увозни цени кај големите трговци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img