Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро ЗабаваАроматичен ликер од дуња и мед

  Ароматичен ликер од дуња и мед

  Ликерот од дуња е ароматичен, вкусен пијалок кој многу лесно се подготвува дома.

  Всушност, постојат многу причини зошто е добро да се пие ликер од дуња. Секако, тоа не значи дека треба да претерате.

  Се препорачува да се консумира по една чашка за ракија од овој корисен ликер дневно, а да се пие исклучиво наутро на празен стомак.

  Доколку не сте навикнати да пиете алкохол и ви пречи неговиот вкус, можете слободно да го разредите со вода.

  Еве како да подготвите домашен ликер од дуња:

  1 кг дуњи

  1 литар домашна ракија

  400 грама багремов мед

  Подготовка:

  Прво, избришете го овошјето со чиста крпа и отстранете ги сите скапани делови. Исечете ги на парчиња и извадете го средишниот дел во кој се наоѓаат семките. Во чиста стаклена тегла ставете ги дуњите, па прелијте ги со ракија. Оставете го месец и пол на темно место.

  По изминатиот период, потребно е да се процеди течноста преку цедалка или газа. Потоа во напитокот додадете го медот од багрем, измешајте и оставете да отстои околу шест недели. Во овој период задолжително одвреме-навреме протресете ја теглата за смесата добро да се соедини. По тој период, исцедете го ликерот од дуња со мед во чисти шишиња и пијте по потреба во мали количини.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вестиОд соседите и Агро забавакако и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img