Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, December 2, 2023

More
  домаАгро ЗабаваСтрелиција - Ја нарекуваат рајска птица – Како да ја одгледувате во...

  Стрелиција – Ја нарекуваат рајска птица – Како да ја одгледувате во стан?

  Agrobot

  Стрелиција – За љубителите на растенијата, еве предлог за растение за кое можеби не сте слушнале, но на прв поглед би ви се допаднало. Со малку повеќе посветен простор, во вашиот дом пристигнува растение поврзано со бананата – познато и како рајска птица.

  Стрелиција – Што ја прави посебна?

  Ова растение се одликува со неколку карактеристики, кои кога се набљудуваат на самото растение даваат пријатно чувство и задоволство. Стрелиција има силни и украсни листови кои достигнуваат висина и до 2 метри и траат неколку години. За да биде успешно размножувањето потребно е на почетокот да се избере голем сад.

  Ова е повеќегодишно растение кое произведува силен ризом. Името го добила по цвеќињата со исклучителна убавина, кои се појавуваат кога растението ќе достигне зрелост. Цветот има форма на птичји клун, а неговата должина е околу 12 см.

  petel baner

  Цветот се состои од виолетови и портокалови делови кои се отвораат и наликуваат на вентилатор или птица во лет. Рајската птица произведува неколку цветови во една сезона. Цветовите може да се чуваат пет или шест месеци.

  Потекнува од Јужна Африка. Симболизира возбуда и рај на земјата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Прихрана и наводнување

  Рајската птица е топлољубива, па затоа е важно да ја одгледувате на место со доволно сончева светлина. Иако припаѓа на видовите кои се отпорни на наводнување, можете добро да ја полевате. Што се однесува до прихраната, важно е да се користи силно ѓубриво, кое ќе помогне да ја поднесе лисната маса што ја има за време на одгледувањето.

  Можеби најважната карактеристика е отпорноста. Стрелиција обезбедува многу високо ниво на безбедност при размножувањето бидејќи е многу отпорна. Слободно може да се каже дека ништо нема да ја нападне.
  Листовите може да се користат и како сува декорација. Доколку ги соберете, исушите, префарбате или лакирате, ќе имате исклучително интересен сув аранжман за вашата градина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img