Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро ВестиЈара го суспендира производството на ѓубрива во белгискиот погон

  Јара го суспендира производството на ѓубрива во белгискиот погон

  Јара го суспендира производството на ѓубрива. Производството на амонијак во Европа е речиси двојно поскапо отколку во другите делови на светот.

  Норвешка Јара, е еден од најголемите светски производители на ѓубрива. Во вторникот објави дека ќе го прекине производството во својата белгиска единица во следните неколку дена. Ова е дел од поширокиот план за намалување на производството во Европа, што е поврзано со зголемувањето на цената на горивата. 

  Производството на вештачко ѓубриво бара голема количина енергија, а значителниот скок на цените на горивата веќе поттикна неколку производители, вклучително и Јара, да го намалат производството. 

  Годишниот производствен капацитет во белгискиот град Тертре, кој се наоѓа во близина на границата со Франција, изнесува 400.000 тони амонијак, 950.000 тони AN ѓубриво и 800.000 тони азотна киселина, објави компанијата. 

  Скапо европско производство

  Во секој случај, прекинот, без разлика дали е привремен или не, ќе доведе до пад од 10 отсто на понудата на амониум нитрат (АН) на францускиот пазар. Планираат да го компензираат главно со производство во единицата Монтоар-де-Бретањ. Таа се наоѓа на западот на таа земја, изјави претседателот на Јара, Франс Николас Брутин.

  Тој појасни дека истовремено се зголемува увозот на амонијак во Европа. Доаѓа од САД, Тринидад и Тобаго и Австралија, каде што неговото производство е многу поевтино. „ Тон амонијак произведен на европско тло чини 2.500 долари наспроти 1.300 долари на меѓународниот пазар “. 

  Досега, амонијакот најмногу доаѓаше од Русија, а увозот беше прекинат по инвазијата на таа земја во Украина. Неодамна, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе ја поддржи идејата за продолжување на извозот преку Украина. Но само доколку Москва ги екстрадира воените заробеници. 

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја отфрли идејата. „ Дали луѓето и амонијакот се исто? “, коментираше тогаш. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img