Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ВестиЦени на житариците: Што донесе новата недела?

  Цени на житариците: Што донесе новата недела?

  petel baner

  Цени на житариците – Цените продолжија да паѓаат. Високите приноси во Русија и извозните проблеми ги зголемуваат домашните залихи. Помал извоз се бележи и од Украина.

  Падот на глобалните цени на житариците што беше забележан во петокот продолжи и на почетокот на оваа недела. Пченицата падна за повеќе од 3 отсто на фјучерс пазарот во Чикаго, пченката за 2,6 отсто, а сојата за 2,1 отсто, пишува Agrarheute. Ова е резултат на зголемената загриженост поради последиците од тешката економска криза. Од друга страна, цената на суровата нафта продолжи да паѓа за речиси 6 отсто, а еврото падна на најниско ниво во последните 22 години, што го прави европското жито малку поконкурентно, односно поевтино на светскиот пазар.

  Во средината на неделата, загриженоста за конфликтот меѓу Украина и Русија ги зголеми цените на највисоко ниво од јули. Имаше и други причини, но тој раст веќе се претвори во пад во петокот.

  Високите руски приноси и проблемот со извозот

  Меѓународниот совет за житарки IGC ја зголеми својата прогноза за глобалното производство на пченица во 2022/23 година. Тој ја процени руската жетва на 93,4 милиони тони, во споредба со 87,6 милиони тони во претходната прогноза. Извозот на пченица сè уште се предвидува на 36,5 милиони тони и покрај повисоките прогнози за производство, што ќе доведе до очекувано зголемување на домашните залихи.

  agrounik

  Во првата недела од септември Русија извезла 1,3 милиони тони, што претставува намалување од 28,3 отсто, додека испораките на јачмен паднале за 41 отсто на 133,5 илјади тони, извозот на пченка за 67 отсто на 10 илјади тони.

  Додека Турција го намалува увозот за 440.000 тони, Египет го зголеми. Извозот во Пакистан, Тунис и Алжир е стабилен. IGC очекува руската пченица да има залихи на крајот на сезоната 2022/23. да биде 22,5 милиони тони и со тоа речиси двојно повеќе од претходната сезона со 11,3 милиони тони.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Резултати од украинскиот извоз

  Во 2022 година, жетвата во Украина би можела да биде помеѓу 54,1 и 55,7 милиони тони, во споредба со рекордните 86 милиони тони минатата година. Во оваа сума аналитичарите вклучуваат околу 19 милиони тони пченица, 30 милиони тони пченка и 5,5 милиони тони јачмен.

  Извозот би можел да се намали поради помалите приноси и логистичките проблеми. Според податоците на Државната царинска служба на Украина, од почетокот на сезоната 2022-2023. (1 јули до 21 септември) Украина извезла 7,2 милиони тони жито и мешунки. Во исто време лани биле извезени 12,8 милиони тони. Од пристаништата на Црното Море испловиле 218 бродови натоварени со земјоделски производи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img