Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Tuesday, February 20, 2024

More
  домаАгро ВестиСветските залихи на пченка на најниско ниво

  Светските залихи на пченка на најниско ниво

  Agrobot

  Сушата, бурите и ветровите го намалија приносот и светските залихи на пченка. Доделени се средства за ублажување на глобалниот недостиг на храна.

  Според податоците собрани од Меѓународниот совет за житарки (IGC), до крајот на жетвата 2022/23 година, светските залихи на пченка ќе бидат доволни за само 80 дена потрошувачка. Ова е за 28 отсто помалку од пред пет години и најниско ниво од 2010/11 година. сезона, објави Ројтерс.

  Тие коментираат дека ова се помалку залихи отколку во 2012 година, кога последната глобална криза со храна предизвика немири.

  30 милијарди долари помош

  За ублажување на недостигот на храна, Светската банка одвои 30 милијарди долари помош, а американскиот претседател Џо Бајден најави дополнителни средства од 3 милијарди долари за борба против глобалната несигурност на храна. 

  petel baner

  Посебно загрижува ситуацијата во Африка. Имено, според податоците на Обединетите нации, половина милион деца во Сомалија се соочуваат со најголема глад во овој век. Рогот на Африка е погоден од суша, а од неа страдаат и други делови од светот. Приносите на производителите се ниски.

  80 отсто помалку род

  Од другата страна на светот, одгледувачот на пченка во Јужна Дакота, Марк Грос, очекува оваа есен да собере само 20 бушели по хектар (само 1,27 t/ha, op.a), што е за 80 отсто помалку од минатогодишниот просек таму.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Изворот таму беше многу сув, а потоа имаше две бури со ветер од 160 km/h. Сè укажува дека годинава ќе биде криза како 2012 година кога беа забележани минимални приноси.

  На глобално ниво, залихите на сите собрани зрна ќе достигнат најниско ниво за осум години на крајот на сезоната, соопшти IGC. Оскудните залихи се погодени од климатските промени и зголемената глобална побарувачка за добитокот што се храни со пченка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img