Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеЈадете лути пиперчиња за среќен живот

  Јадете лути пиперчиња за среќен живот

  petel baner

  Доколку се консумираат во мала количина, лутите пиперчиња имаат лековити својства. Тие се користат за поттикнување на апетитот и за подобрување на варењето на храната во организмот.

  Лути пиперчиња се одличен стимулатор и за крвотокот.

  Еве за што сè може да бидат полезни лутите пиперчиња:

  Помагаат при слабеењето

  Дополнително лутата храна доведува до намалување на телесната тежина. Истражувањата покажале дека лутите феферони содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој помага на телото да го согори вишокот на калории.

  agrounik
  Го спречуваат ракот  

  Истражувањата покажале дека капсаицинот во лутите феферони ги убива клетките на ракот. Овој лут зеленчук исто така помага во војната против настинки, како превенција од мозочниот удар и го спречува дебелењето.

  Го штитат срцето  

  Лути пиперчиња штитат од болестите на кардиоваскуларниот систем, го намалуваат ризикот од инфаркт и мозочен удар, а и го намалува и штетното влијание на лошиот холестерол.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Го намалуваат крвниот притисок

  Научно е докажано дека лутите пиперчиња го намалуваат крвниот притисок и ги опушта крвните садови.

  Ослободуваат од бес 

  Лутата храна го поттикнува производството на сератонин, хормон поради кој луѓето се чувствуваат добро. Поради тоа е корисна лутата храна во војната против депресија.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img