Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

-1.2 C
Skopje
Thursday, March 30, 2023

More
  домаситеФеноменален зимски тоник за зајакнување на имунитетот

  Феноменален зимски тоник за зајакнување на имунитетот

  Доколку мислите дека пред зимата треба да го зајакнете имунитетот и да се ослободите од воспаленијата, погрижете се да го направите овој феноменален зимски тоник кој ќе ви помогне во тоа.

  Потребни состојки:

  • 1/3 чаша јаболков оцет
  • 1/3 чаша сок од лимон
  • 1 лажичка кајен пипер
  • 1 лажичка мелен ѓумбир
  • ½ лажичка мелена куркума
  • Прстофат мелен пипер
  • 1/3 чаша органски сиров мед

  Во тегла истурете сок од лимон, оцет и зачини, па додадете мед за да добиете 2 децилитри течност. Добро измешајте и чувајте го во фрижидер.

  Во фрижидер, тоникот може да остане и до неколку недели, а секој пат да се меша пред употреба. Ако сте настинати и тешко дишете, земајте по една лажица зимски тоник на секои 15 минути до еден час, потоа на половина час, па на секој час. Топлината од кајенскиот пипер ќе ги исчисти синусите. Ѓумбирот е многу силно антиинфламаторно средство, а сокот од лимон ќе ви обезбеди витамин Ц.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img