Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаАгро ЗабаваСлатко кисела туршија – Грозје и круши во зимска салата

  Слатко кисела туршија – Грозје и круши во зимска салата

  Периодот на подготовка на зимницата отсекогаш бил најубавиот дел од годината. Покрај ајварот, слаткото, време е и за туршија. Што може да биде комплицирано и различно? Зеленчукот се распоредува по желба во тегла, се закиселува и се чека вистинското време да стигне до чинијата. Но, што ако во солената зимска градина додадеме јаболка, круши и грозје и од сето тоа направиме цветна градина? И тоа е комбинација на модерно и традиционално.

  Покрај пиперките, карфиолот, краставиците, тиквичките и морковите, Ана додава и грозје, потоа јаболка и стара сорта круша – оскоруша. По миењето на зеленчукот и овошјето, во летната кујна на Ана започнува вистинската магија – а тоа е резба на зеленчук и овошје.

  Целата подготовка на оваа необична туршија прилог погледнете го овде:

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img