Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ВестиНаучниците работат на три вакцини против птичји грип

  Научниците работат на три вакцини против птичји грип

  Универзитетот во Вагенинген започна пробна вакцинација против птичји грип. Се тестираат вакцините од три различни компании.

  Во пробните тестови, вакцините против сегашните вируси H5 беа тестирани на кокошки – несилки.

  – Потребни се повеќе информации за потенцијалните вакцини против птичји грип пред да се применат во пракса – рече истражувачката Ненси Биренс.

  Современите вакцини се развиени од три различни фармацевтски компании и се направени со користење на различни технологии. Студијата ги тестира ефектите на вакцините врз клиничките знаци на болеста. Истражувањето ќе трае околу три месеци, по што ќе се анализираат податоците. Конечните резултати се очекуваат во втората половина на декември.

  Прегледот се врши по налог на холандското Министерство за земјоделство

  Претходно, барем во текот на летото, бевме ослободени од инфекции од птичји грип. Оваа година, за прв пат во историјата, вирусот не ја напушти Холандија со птици преселници. 
  Вирусот може да ги зарази птиците кои престојуваат во нашата земја во текот на летото. Тој се шири преку изметот на болните птици и затоа живинарските фарми сè уште се загрозени. За одгледувачите на живина во Холандија, ова има големи последици. 

  Од октомври 2021 година, многу заразени фарми беа уништени, беа воспоставени ограничувања за транспорт, а јатата беа чувани во затворени простории за да се спречи инфекција. Вакцините против птичји грип мора да штитат од болеста, но и да го спречат ширењето на вирусот – вели Ненси Биренс. Додава дека вакцините мора да бидат ефективни за да се спречи потенцијалното „тивко“ ширење на вирусот меѓу фармите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img