Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]odelie.mk

0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

More
  домаАгро советиЗголемената потреба за слатки може да биде ран знак за деменција

  Зголемената потреба за слатки може да биде ран знак за деменција

  Ако забележите дека имате ненадејна и силна потреба за слатки почесто, истражувачите велат дека тоа може да биде ран знак за деменција.

  Науката покажува дека заедно со неа се случуваат и промени во однесувањето, а сето тоа е резултат на дегенерација на фронталните лобуси на мозокот. Предизвикува фронтотемпорална деменција. Деменцијата е болест со широк опсег на симптоми кои се интензивираат или се менуваат како што болеста напредува, а со тоа се менува и однесувањето на пациентот. 

  Обично се дијагностицира само во шеесетите, иако првите симптоми се појавуваат веќе по 45-та година. Треба да се обрне внимание ако се појават некои компулсивни дејства, зголемено консумирање алкохол, прекумерно пушење или прејадување. Студијата објавена во списанието JAMA Neurology покажа дека луѓето со фронтотемпорална деменција јаделе повеќе шеќер и јаглехидрати и имаат поголема веројатност брзо да се здебелат од оние без оваа состојба. Други истражувања, исто така, покажаа дека состојбата често е обележана со зголемување на желбата за слатки, објаснувајќи дека тоа најверојатно се должи на начинот на кој болеста влијае на тоа како нашиот мозок го користи серотонин (познат како „хормон на среќата“).

  Доколку ги забележите овие промени кај вашите најблиски, посочете го ризикот за нив. Медицинската помош во раните фази на деменцијата е исклучително важна.

  Различни видови на деменција можат различно да влијаат на луѓето и секој ќе доживее симптоми на свој начин. Сепак, постојат некои вообичаени рани симптоми кои може да се појават некое време пред дијагнозата на деменција.

  Што вклучува:

  – губење на меморијата
  – тешкотии со концентрирање
  – потешкотии при извршување на познати секојдневни задачи
  – тешкотии при следење разговори или наоѓање на вистински зборови
  – конфузија за времето и местото
  – промени во расположението
  Овие симптоми често се благи и може постепено да се влошуваат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img