Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаАгро ВестиПад на цените на житариците и маслодајните култури предизвикан од стравот од...

  Пад на цените на житариците и маслодајните култури предизвикан од стравот од рецесија

  petel baner

  Пад на цените на житните култури – На крајот на неделата пченицата на фјучерсите се продаваше за 348,25 евра/т.

  Крајот на неделата донесе пад на цените на житариците и маслодајните култури. Намалувањето предизвикува страв од рецесија, што пак ја спречува побарувачката за овие стоки од Европа и САД. Пазарот во исто време е преплавен со пченица од Русија и Украина.

  На МАТИФ, лесен раст за пченка и маслодајна репка

  Цената на пченицата падна на 345 евра/т на француската берза МАТИФ во четвртокот. Овој тренд се очекува да продолжи, освен ако нема нови вести од Украина за договорот за жито, бидејќи истекува на 22 октомври и се уште не се знае дали ќе биде продолжен. Проблемите околу украинскиот извоз би можеле да предизвикаат повторно зголемување на цената на европската пченица. Сепак, руската стигнува и на светскиот пазар.

  Agrobot

  Во петокот цената на оваа житарка на МАТИФ изнесуваше 348,25 евра/т за декемвриски договори, што е благ пораст.

  Во четвртокот пченката се продаваше за 337,25 евра/t, а во петок е забележан благ пораст од 0,44 отсто и достигна 338,75 евра/t.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Цената на семето од репка забележа надолен тренд во четвртокот и изнесуваше 616,75 евра/т, а во петокот ноемвриските договори беа платени за 617,50 евра/т.

  Пад на берзата во Чикаго

  На берзата во Чикаго, падот од четвртокот продолжи и во петокот. Цената за ноемвриските фјучерси падна на 329,73 евра/t, а трендот го следеа пченката, сојата и овесот. Цената на пченката падна на 271,50 евра/т за декемвриските договори. Ноемвриските договори за соја достигнаа 509,42 евра/т, а овесот се продаваше за 397 евра/т.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img