Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаситеПриродни напитоци кои помагаат при труење со храна

  Природни напитоци кои помагаат при труење со храна

  Труење со храна можат да предизвикаат недоволната термичка обработка и неадекватното чување на намирниците кои помагаат при развојот на бактерии.

  Труње со храна е честа појава кај луѓето. Симптомите се повраќање, пролив, ладна пот, болки во стомакот и омалаксаност, исто така, можат да се јават и грчеви, крвава столица, дехидратација и проблеми со нервниот систем.

  Како да спречите труење со храна?

  Во лето, кога температурите се многу високи, храната побрзо се расипува, а тоа собено се однесува на млекото, јајцата и производите кои ги содржат, па треба да водите сметка за нивното складирање, а при купувањето да ја проверите нивната свежина и рок на траење.

  Што да преземете?

  Во случај на труење со храна можат да ви помогнат природните напитоци кои го чистат организмот од токсини, ја надополнуваат изгубената течност и ги отстрануваат болките во стомакот.

  – 1 лажица суво нане прелијте го со зовриена вода и оставете да отстои 15 минути за малку да се олади. Додадете сок од половина лимон и пијте ја оваа течност повеќе пати во денот, не додавајте шеќер.

  – Во шоља со зовриена вода ставете 1 лажица ѓумбир во прав, промешајте и поклопете. После половина час течноста процедете ја низ медицинска газа и испијте го чајот.

  – Сварете овесна каша во поголема количина вода, процедете ја од зрната и течноста пијте ја два пати дневно. Можете да и додадете свежо исцеден сок од лимон, грејпфрут или портокал.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img