Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваКраставици полнети со пиперка - Декоративна и вкусна зимница

  Краставици полнети со пиперка – Декоративна и вкусна зимница

  Доколку сакате да ја збогатите вашата вкусна зимница со уште една интересна салата, направете краставици полнети со пиперка.

  Состојки:
  Свежа краставица 3 кг
  Лута пиперка во различни бои 150 гр
  Прелив:
  Оцет1 литар
  Сол250 гр
  Шеќер200 гр

  Како да подготвите краставици полнети со пиперка?

  Исчистете ги семките од пиперките, издлабете ја краставицата и наредете ги исчистените пиперки на средина, исечете ги краставиците на парчиња со дебелинаа на прст и наредете ги во тегли.

  Ставете да зовријат 3 литри вода, 250 гр сол и 200 гр шеќер. Кога ќе зоврие додадете 1 литар оцет и оставете да се вари уште 15 минути. Изладете го преливот за краставиците и со изладениот прелив прелијте ги краставиците и затворете ги теглите. Земете поголема тава, а на дното од тавата ставете поголема кујнска крпа и наредете ги теглите. Истурете ладна вода и вклучете го шпоретот, па кога ќе зоврие оставете да се вари 10 минути и пастеризирајте ги теглите. По 10 минути исклучете го шпоретот и оставете ги краставиците да се изладат во водата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img