Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

7.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ВестиРазвиените земји купиле 81 процент од украинското жито

  Развиените земји купиле 81 процент од украинското жито

  Во јуни и во јули оваа година развиените земјите станаа главни купувачи на украинското жито и купиле 81 отсто од вкупните испораки.

  Ова го покажуваат пресметките на „РИА Новости“ врз основа на податоците од платформата на ОН Комтрејд (United Nations Comtrade).

  Испораките во овој период беа намалени за 43 отсто. А, производи во вредност од 771 милиони долари беа извезени надвор на пазарите. Ова е во споредба со 1,3 милијарди долари една година порано.

  И покрај намалувањето на вкупните залихи во првите два месеца од летото, западните земји ги зголемија набавките. Купувајќи го украинското жито во вредност од 625 милиони долари во споредба со 380 милиони долари една година порано. Во исто време, остатокот од светот ги намали купувањата речиси седум пати – на 146 милиони долари од 967 милиони долари.

  На 22 јули во Истанбул беа потпишани два поврзани документи за решавање на проблемот со снабдување на светските пазари со храна и ѓубрива. Документите се еден пакет. Првиот, меморандумот ја презема обврската на ОН да ги отстранат различните ограничувања за извозот на руски земјоделски производи и ѓубрива на светските пазари. Вториот дефинира алгоритам за извоз на украински земјоделски производи од црноморските пристаништа контролирани од Украина.

  Според Москва, во однос на извозот од Русија, овој бизнис сѐ уште не функционира. Договорот истекува на 19 ноември годинава, но изгледите за негово продолжување се сѐ уште нејасни.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img