Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро ВестиКинезите работат на ориз кој може да издржи високи температури

  Кинезите работат на ориз кој може да издржи високи температури

  petel baner

  Приносите на ориз од околу 1.136 кг на еден му (околу 0,067 хектари) се забележани на демонстративна фарма во источната кинеска провинција Анхуи. Тоа е главниот регион за производство на ориз во земјата, соопштија истражувачите од Земјоделскиот универзитет Анхуи. Таму Кинезите работат на ориз кој може да издржи високи температури и суша.

  Според Ксинхуа, се покажало дека техниката на одгледување ориз што ја користи истражувачкиот тим издржува сезонски високи температури и суша.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На показното земјоделско земјиште оваа сезона, во климатски услови со екстремно високи температури, забележано е подобрување и на количината и на квалитетот на оризот. Ова е резултат на примена на зелени, ефикасни методи на одгледување кои произведуваат високи приноси и ги намалуваат трошоците, рече Џанг Ксиуфу, истражувач во Кинескиот национален институт за истражување на оризот.

  Според Ксинхуа, на фармата е постигнато и намалување на азот од 10 проценти.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img