Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

7.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ВестиМексиканска краставица – необичен, но многу здрав зеленчук

  Мексиканска краставица – необичен, но многу здрав зеленчук

  Мексиканската краставица (лат. Sechium edule) е зеленчук кој поради својот бодликав изглед многу наликува на кактус.

  Сепак, овој зеленчук припаѓа на семејството на тиквички и на сличен начин се користи во исхраната.

  Мексиканската краставица е во облик на круша, а плодовите може да варираат во боја од зелена до бела.

  Во зависност од сортата, мексиканската краставица може да биде со или без боцки. Како што кажува и самото име, овој зеленчук потекнува од Мексико, а денес масовно се одгледува низ Јужна Америка, но и ширум светот.

  На нашите простори денес, иако ретко, се одгледува и мексиканската краставица, а ја нарекуваат и шајоте, чајоте.

  Овој бодликав зеленчук не бара посебни услови за одгледување, а е многу корисен за здравјето.

  Садење и одгледување на мексиканска краставица

  Бидејќи е тропско растение, најдобро успева во областите каде што има многу сонце и каде е топло. Во такви услови мексиканската краставица може да вроди со плод во текот на целата година. Најдобро е да се сее мексиканската краставица на пролет, кога ќе помине опасноста од мраз. Пред садењето, почвата треба да биде добро подготвена.

  Шајоте најдобро расте на плодна и хранлива почва, која е богата со хумус, но не треба да се полева премногу.

  При садењето најдобро би било плодот да се стави во почвата под благ агол, така што фиданката е свртена нагоре, при што врвот на плодот штрчи на 2-3 см над земјата.

  Растенијата треба да се засадат на растојание од 3 метри, бидејќи за време на растот можат многу да се шират, бидејќи мексиканската краставица припаѓа на видот ползавец. Во тој случај најдобро е да поставите потпора по која растението би можело да се качи, но може да се шири и на земја.

  Мексиканската краставица на нашите простори обично може да порасне од 3 до 5 метри. Она што е голема предност е тоа што мексиканската краставица нема многу природни непријатели, односно штетници кои би можеле да ја нападнат. Обично се појавуваат само лисни вошки, но тие лесно се отстрануваат со помош на заштитни средства.

  Често се препорачува 6-8 недели по садењето мексиканската краставица да се покрие со темна фолија, па дури и со картон, во периодот од 16:00 до 20:00 часот навечер. Имено, на овој начин ќе се забрза цветањето и формирањето на плодовите. Ова треба да се направи додека растението не процвета.

  Цветовите на ова растение можат да бидат машки или женски, а плодовите се развиваат од женските цветови.

  Едно мексиканско растение краставица дава околу 100 плодови, односно принос од околу 20 килограми. Кога станува збор за размножување, важно е да се знае дека плодовите се берат пред да почнат да р’тат семките во нив и во текот на зимата се чуваат на суво место, на температура од 5-10 степени, за да се спречи р’тење. Најдобро би било секое овошје да го завиткате во весник, за да не ја изгуби влагата.

  Во текот на зимата треба да се појават млади пука, кои потоа треба да се засадат во пролет, како што е веќе опишано.

  Лековити својства на мексиканска краставица

  Мексиканската краставица е позната по своите лековити својства уште од античко време. Пред сè, лековитиот дел на ова растение е неговиот плод, кој се подготвува на сличен начин како и тиквичките.

  Покрај тоа што ќе го јадете свеж, можете и да го печете, сварите, испржите или да го наполните со месо. Најчесто се готви полека, за да ја задржи свежината и лековитите својства, но многу е вкусен и во пржена форма.

  Суровата мексиканска краставица често се додава во разни салати и сосови, а често се маринира со сок од лимон. Поради својата мекост, плодот на мексиканската краставица се користи и за подготовка на детски оброци, разни тестенини и сокови.

  Познат е и чајот направен од мексикански листови краставица, кој има одлични диуретични својства и помага во лекувањето на хипертензија, артериосклероза и камења во бубрезите.

  Мексиканската краставица се смета за најдобар природен лек за сите луѓе кои страдаат од бубрежни и стомачни заболувања.

  Листовите од мексиканската краставица се познати и по тоа што имаат антиинфламаторни својства и поволно делуваат на срцето, крвните садови и целиот кардиоваскуларен систем.

  Коренот на мексиканската краставица е сличен на компирот и другиот корен зеленчук, па затоа се користи на тој начин. Кога станува збор за хранливата вредност на овој зеленчук, 100 гр мексиканска краставица има само 25 калории.

  Мексиканската краставица е богат извор на диетални влакна и содржи јаглехидрати, протеини и многу малку масти. Благодарение на влакната кои ги содржи, мексиканската краставица поволно делува на цревната флора и го подобрува варењето.

  Доколку го вклучите во вашето мени, повеќе нема да имате проблеми со запек и тврда столица.

  Покрај тоа, мексиканската краставица е богата со минерали како што се калиум, калциум и натриум, амино киселини и витамин Ц, кој помага во зајакнување на имунитетот. Затоа дефинитивно би било добра идеја да го вклучите во вашата исхрана.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img