Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ВестиРеволуција во индустријата за ѓубрива: Индија произведува нано уреа

  Револуција во индустријата за ѓубрива: Индија произведува нано уреа

  Во Индија ја започнаа и кампањата „Една нација, едно ѓубриво“. Произведуваат нано уреа и сакаат да им биде достапно на сите.

  Во својот говор на отворањето на дводневната Национална агро-конференција и изложба, индискиот премиер Нарендра Моди најави две национални реформи поврзани со ѓубривата. Тој откри дека забрзано се движат кон самодоволност со течна нано уреа. Другата вест е дека квалитетно ѓубриво ќе се произведува и дистрибуира низ целата земја под еден бренд, пишува Careerindia.

  Повеќе ѓубрива по пониска цена

  „Нано уреата е медиум за производство на повеќе ѓубрива по пониска цена. Ќесе полна со уреа сега може да се замени со едно шише нано уреа. Транспортните трошоци ќе бидат значително намалени “, рече Моди, додавајќи дека започнуваат индустриско производство на агентот.  

  Нано-ѓубрива се развиваат со употреба на механички и биохемиски процеси. Односно, материјалите механички се прашкасти за да се добијат честички со нано големина, а биохемиските техники се користат за да се добијат ефективни формулации. 

  Тие тврдат дека потрошувачите ќе добијат производ кој е ефикасен и практичен за употреба.

  Сите ѓубрива под една марка

  Кога станува збор за втората реформа, започна кампањата „Еден народ, едно ѓубриво“ , која ќе им овозможи на земјоделците да купат квалитетна стока достапна насекаде. Имено, дури 2,7 милиони малопродажни објекти ќе бидат претворени во продавници каде земјоделците ќе можат да купуваат ѓубрива, да вршат испитувања на почвата и да добиваат корисни информации за одгледувањето.

  Овој потег има за цел да ги обедини брендовите на ѓубрива низ целата земја, без оглед на компанијата што ги произведува. Владата го прави задолжително за производителите да ги промовираат своите производи под името на брендот „Бхарат“. Со ова сакаат да го намалат транспортот меѓу земјите. 

  Реформите поврзани со овој важен земјоделски инпут се очекува да ги намалат и количините и трошоците во производството.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img