Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро ВестиЗатворени 43.000 свињарски фарми во Полска - на повидок недостиг од свинско...

  Затворени 43.000 свињарски фарми во Полска – на повидок недостиг од свинско месо!

  Petel.mk

  Бројот на одгледувачи на свињи во Полска продолжува да се намалува со алармантна стапка. Оваа слика е слична низ Европа каде што африканската свинска чума и зголемените трошоци се главните причини за намалување на добитокот. Сето ова ги води овие свињарски фарми до банкрот. Ова го наведува полската земјоделска комора на Голема Полска во отворено писмо упатено до полската влада.

  Сегашната криза не треба да се гледа како привремена појава. Напротив, тоа може да биде почеток на голем тренд на опаѓање на производството на свињи и свинско месо, најавуваат од Земјоделската комора.

  43.000 свињарски фарми во Полска беа затворени

  Од почетокот на 2022 година ликвидирани се дури 43.000 свињарски фарми. Дури и некои подобрувања во ситуацијата со африканската свинска чума не успеаја да го сменат негативниот тренд на затворање фарми.

  Во 2021 година, полските ветеринарни служби регистрирале 124 случаи на африканска чума. Од почетокот на октомври оваа бројка е многу намалена. Сепак, чумата продолжува да има негативно влијание врз производството на свинско месо во Полска. Од почетокот на годината, 86.022 свињи се убиени бидејќи биле заразени со африканска свинска чума.

  Намалување на профитабилноста

  Полската Земјоделска комора предупреди дека некои земјоделци остануваат во бизнисот за да ги исполнат обврските од владината програма за субвенционирање. Од друга страна, повеќето фарми со помалку од 400 до 500 свињи прават загуби поради зголемените трошоци за производство и логистика.

  Недостаток на свинско месо на хоризонтот

  Намалувањето на популацијата на свињи во Европа може да предизвика недостиг на свинско месо на регионалниот пазар. „Производството на свињи низ Европа – освен во Шпанија – се намалува, што ја ограничува понудата“, соопшти земјоделската комора. „Во исто време, залихите на свинско месо кои не се извезени во Кина се при крај.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ваквата ситуација може да доведе до недостиг на свинско месо на полиците на многу супермаркети, а со тоа и до повисоки цени на месото. Проблемите на одгледувачите на свињи на крајот би можеле да ги погодат кланиците и погоните за преработка на месо.

  Скапи ветеринарни прегледи

  Дополнително, од Земјоделската комора изразија загриженост за зголемувањето на тарифите поврзани со ветеринарните инспекции. Се проценува дека новите правила кои стапија на сила минатиот месец предизвикаа трошоците да се зголемат речиси десет пати.

  Сегашната нестабилна економско-политичка состојба го прави ваквиот чекор неоправдан и нерационален“, соопштија од Земјоделската комора. „Малите фарми за свињи, како и оние кои колат свињи за сопствена потрошувачка, се чини дека се најранливи на овој предизвик.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img