Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ВестиДвојно зголемен извозот на ѓубрива од САД

  Двојно зголемен извозот на ѓубрива од САД

  Трошоците за производство на хранливи материи за културите во Европа се зголемени поради високите цени на природниот гас, што го направи снабдувањето од САД поконкурентно.

  Извозот на азотни ѓубрива во САД скокна на повеќегодишен максимум ова лето.

  Извозот од Соединетите Држави, третиот по големина светски производител на азотни ѓубрива, се зголеми на 370.000 кратки тони во август. Ова е двојно повеќе од нивниот вкупен извоз во 2021 година, според најновите податоци собрани од Американската канцеларија за статистика, која за Ројтерс ги собра индустриската групација Fertilizer institut (TFI).

  Воедно, тоа е најголемиот месечен извоз од 2013 година, кога TFI почна да ги следи овие податоци.

  Забрзувањето на продажбата во САД ги нагласува далекусежните последици од војната во Украина на глобалните пазари за храна и енергија. Русија, која е под западни санкции, е водечки производител на ѓубрива и природен гас. Клучен во производството на азотни ѓубрива за зголемување на приносите на пченка и други култури.

  Од конфликтот меѓу Русија и Украина, Европа почна да се одвикнува од рускиот природен гас, а гасоводот што пренесува амонијак од Русија до украинското пристаниште е затворен. Европските компании беа принудени да затворат некои фабрики за вештачко ѓубриво поради високите трошоци.

  Тесното снабдување со ѓубрива толку многу ги зголеми цените на хранливите материи за културите ширум светот. Обединетите нации овој месец предупредија на „идна криза“ во достапноста на производот.

  Продажбата на американско ѓубриво на европските купувачи ја надминува продажбата во САД. Но, и други купувачи како Индонезија и Малезија, рече Алистер Валас, директор на Argus Media во Лондон.

  Европските земји со најголем годишен пораст на набавката на вештачки ѓубрива од САД се Франција, Белгија, Норвешка и Литванија. А во остатокот од светот испораките за Мароко, Чиле и Бразил значително се зголемени.

  И покрај порастот на извозот, одделните податоци на TFI покажаа дека од јуни, испораките со азотни ѓубрива во САД беа на второто највисоко ниво во последната деценија. Што укажува на глобална дислокација наместо на недостиг.

  Сè уште не е јасно дали САД произведоа повеќе ѓубрива од вообичаеното во јули и август. Или дали пренасочија повеќе од своите пратки во Европа, рече Џејсон Трендл, економист во TFI.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img