Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро советиМлекото со поминат рок искористете го за заштита и прихрана на растенијата

  Млекото со поминат рок искористете го за заштита и прихрана на растенијата

  petel baner

  Млекото со поминат рок не треба веднаш го фрлате, туку можете да го искористите доколку имате растенија во вашиот стан или двор.

  Млекото со поминат рок е всушност богато со амино киселини, ензими и протеини кои го поттикнуваат растот на корисни микроби во градината. Покрај тоа, содржи и калциум, витамин Б и други протеини кои се корисни за растенијата. Затоа можете да го користите како природно и органско ѓубриво.

  Меѓутоа, можете да го користите и како пестицид. Всушност, млекото помага во борбата против вирусите кои ги напаѓаат лисјата, лисните вошки, габичните заболувања и слично.

  Млекото содржи елементи кои влијаат на изградбата на ѕидовите на растителните клетки – на тој начин е можно полесно впивање на хранливите материи и балансирање на pH вредноста на почвата. Калциумот во млекото може да им помогне на растенијата да растат побрзо и да ги заштити од гниење.

  agrounik

  Ако се прашувате на кои видови растенија најмногу им годи прихрана со млеко, тоа се англиски бршлен, бегонијата и африканската темјанушка. Добар избор е за заштита на зеленчукот, како што се тиквичките и доматите, особено ако ги одгледувате во градината.

  Млекото со поминат рок ги задржува речиси сите свои корисни својства. Покрај кравјо, можете да користите и млеко од соја и бадемово млеко. Избегнувајте полномасно млеко, ароматизирано или со додаден шеќер.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бидете внимателни: не претерувајте со количината на млеко! Премногу млеко може да има контраефекти.

  Се препорачува млекото да се раствори со вода, при што соодносот на течноста треба да биде 50:50. Ставете го растворот во шише со распрскувач и испрскајте ги листовите и почвата. Ако по половина час на листовите останат траги од млеко, избришете ги со крпа.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img